Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Bezpieczniej na powiatowych drogach

Bezpieczniej na powiatowych drogach

Dobiegły końca prace związane z przebudową przejść dla pieszych na ul. Centralnej w Połomi i ul. Wiejskiej w Gogołowej. Na ostatniej prostej jest też instalacja sygnalizacji świetlnej w Godowie. Z kolei w Radlinie ma miejsce kompleksowa modernizacja organizacji ruchu. Celem tych wszystkich działań, których wartość wynosi ponad 400 tys. zł, jest poprawa bezpieczeństwa pieszych.

przejście dla pieszych

Na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w ciągu ul. Centralnej w Połomi oraz ul. Wiejskiej w Gogołowej Powiatowy Zarząd Dróg w Wodzisławiu Śl. pozyskał wsparcie finansowe z Fundacji JSW. Za niecałe 40 tys. zł możliwe było przekształcenie tych przejść w tzw. przejścia aktywne.

Może mała rzecz, ale ważna dla bezpieczeństwa. Dziękujemy Fundacji JSW za wsparcie finansowe – powiedział podczas dzisiejszego odbioru starosta Leszek Bizoń. Podziękowania dla Fundacji JSW oraz dla Powiatu złożył również wójt Mszany Mirosław Szymanek. Z kolei Artur Dyczko, prezes Fundacji JSW, powiedział – Chcemy być dobrym sąsiadem i wszędzie tam, gdzie możemy pomagać. Wniosek PZD był jednym z pierwszych, a projekt i współpraca ma charakter rozwojowy.

Rozwiązanie to można opisać jako zestaw działań, które mają podnieść ostrożność kierowców na przejściu, poprawić widoczność pieszego i ułatwić mu przejście przez jezdnię. Głównym elementem jest pulsacyjne żółte światło, uruchamiane za pomocą czujnika ruchu. Wykrywa on pieszych zbliżających się do „zebry” i uruchamia sygnał ostrzegawczy dla kierowców. Samo przejście jest dodatkowo oznakowane m.in. poprzez zastosowanie oznakowania grubowarstwowego o zwiększonej trwałości, zaś na dojściach do przejścia pojawia się specjalna kostka brukowa, ułatwiająca osobom z wadami wzroku dojście do przejścia i orientowanie się na nim.

W 2018 r. podobne rozwiązania PZD zastosował w trzech innych miejscach na obszarze powiatu wodzisławskiego – na ruchliwych drogach w Wodzisławiu Śląskim, Gorzycach i Łaziskach, gdzie nie można było zastosować innych środków uspokojenia ruchu. Z doświadczenia wynika, iż zastosowane aktywne przejścia dla pieszych są rozwiązaniem ok. 10-krotnie tańszym od sygnalizacji świetlnej, dzięki czemu pozwalają doraźnie poprawić bezpieczeństwo w wielu miejscach.

Z kolei przejście w centrum Godowa, w ciągu ul. 1 Maja, na wysokości kościoła i urzędu gminy zostanie wyposażone w sygnalizację świetlną wzbudzaną przez pieszych, kamerę oraz dodatkowe oświetlenie. Wszystko po to, by było bezpieczniej. Koszt tej inwestycji to 94 tys. zł. Zostanie on sfinansowany po połowie przez Powiat i Gminę Godów.

Również po połowie tyle, że Miasto Radlin i Powiat Wodzisławski podzielą się kosztami organizacji ruchu na ul. Korfantego w centrum tego miasta, jaka ma zostać wprowadzona jeszcze do końca tego roku. Zakres obejmuje korektę skrzyżowania z ul. Orkana i Mariacką, oznakowanie pionowe i poziome drogi oraz wykorzystanie znaków aktywnych na dwóch przejściach dla pieszych. Koszt tej inwestycji to ok. 278 tys. zł.