Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Bardzo zła jakość powietrza na terenie całego województwa śląskiego - Powiat Wodzisławski

Bardzo zła jakość powietrza na terenie całego województwa śląskiego

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach ostrzega przed bardzo złą jakością powietrza na obszarze całego województwa śląskiego ze względu na bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10.

Grupami ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:

1. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze;
2. Osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (np. ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy). Osoby podatne na zanieczyszczenia, a więc dzieci i dorośli z przewlekłymi chorobami układu oddechowego – takimi jak astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedma płuc mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca, u których może wystąpić pogorszenie samopoczucia.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte przez najbardziej narażone grupy ludności, to:

– unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym;
– zaleca się, aby osoby z niewydolnością układu krążenia i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, mające trudności z oddychaniem, pozostawały w pomieszczeniach.

Wyniki pomiarów są prezentowane na stronie www WIOŚ Katowice pod adresem: Śląski Monitoring Powietrza

źródło: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska