Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Barbórkowo – Mikołajkowe zwiedzanie wodzisławskiej sztolni - Powiat Wodzisławski

Barbórkowo – Mikołajkowe zwiedzanie wodzisławskiej sztolni

Jak co roku w okolicach Barbórki, Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim zaprasza mieszkańców regionu na darmowe, rodzinne zwiedzanie Sztolni Ćwiczebnej w Wodzisławiu Śl. W tym roku sztolnię odwiedzi nie tylko Skarbnik, ale i… Mikołaj.

Tym razem Dni Otwarte Sztolni odbędą się w dniach 5 i 6 grudnia w godzinach od 9:00 do 14:00. Ta oryginalna propozycja świętowania Barbórki, a w tym roku również Mikołajek, od 12 lat cieszy się niesłabnącą popularnością, czego potwierdzeniem jest wysoka frekwencja. Zwiedzanie sztolni to duże przeżycie, zwłaszcza dla dzieci, które w jej wnętrzach mogą doświadczyć atmosfery kopalni, obejrzeć maszyny i urządzenia górnicze, a nawet spotkać Skarbnika.
Organizator przewiduje dodatkowo liczne atrakcje i niespodzianki, które uczynią wizytę w szkole jeszcze bardziej fascynującą. W jednych z najnowocześniejszych pracowni edukacyjnych w regionie pracownicy i słuchacze PCKU przygotowują ciekawe pokazy, ćwiczenia i stoiska usługowe.  Zwiedzający zobaczą nie tylko nowoczesne maszyny i urządzenia, ale również poznają mechanizmy i pomoce dydaktyczne: mobilne, elektryczne, mechatroniczne, w tym najprawdziwsze roboty. Ponadto słuchaczki kształcące się na kierunku kosmetyczka zaproponują masaż dłoni i/lub malowanie paznokci. Dzieci, z pomocą instruktora, będą mogły  z kolei samodzielnie wykonać czako, zwierzaka z balonu.
Oprócz tego porady prawne, kosmetyczne, malowanie buziek, doczepianie kolorowych pasemek włosów, wizyta Skarbnika (w sobotę) i Mikołaja (w niedzielę).

Serdecznie wszystkich zapraszamy. Wstęp wolny!

Sztolnia Ćwiczebna w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. jest zespołem wyrobisk górniczych, znajdujących się kilka metrów pod powierzchnią ziemi. Pod względem struktury i wyposażenia imituje podziemie kopalni. Liczy ponad 500 metrów wyrobisk górniczych i jest największym tego typu obiektem w Polsce. Wyrobiska zostały wykonane w obudowie stalowo – łukowej lub murowej. Są oświetlone i wyposażone w rurociągi przeciwpożarowe, sprężonego powietrza, posiadają wentylację lutniową, tamy wentylacyjne drewniane lub stalowe oraz inne niezbędne wyposażenie stosowane w podziemiach kopalni, np. czynne urządzenia do drążenia wyrobisk korytarzowych oraz eksploatacji węgla w wyrobiskach ścianowych.

Atmosfera wnętrza sztolni do złudzenia przypomina wnętrze kopalni i jest doskonałym miejscem adaptacji przed pierwszym zjazdem w podziemie kopalni.

Podstawowym celem sztolni jest praktyczna nauka zawodu, która odbywa się pod okiem nauczycieli specjalistów. Uczeń w warunkach zbliżonych do panujących na kopalni poznaje wyposażenie wyrobisk górniczych, a przede wszystkim uczy się odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych współpracowników.

Oprócz celów dydaktycznych, sztolnia służy jako obiekt modelowy do zwiedzania podziemnych wyrobisk takich samych, jakie znajdujemy w kopalni. Pozwala to szerszemu gronu ludzi poznać wygląd podziemia i zrozumieć, na czym polega praca górnika. Wśród licznych wycieczek, sztolnię odwiedziły delegacje z niemalże wszystkich krajów europejskich oraz Chin, Korei, obu Ameryk, a nawet Mongolii. /z oprac. Anny Zimoch/