Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Autyzm. Codzienność... Zaproszenie na konferencję - Powiat Wodzisławski

Autyzm. Codzienność… Zaproszenie na konferencję

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach serdecznie zapraszają na konferencję edukacyjno-informacyjną "Autyzm. Codzienność... Sytuacje społeczne". Konferencja odbywa się w ramach kampanii społecznej Autyzm. Codzienność..., której celem jest budowanie świadomości społecznej na temat osób ze spektrum autyzmu.

autyzm konferencja

Celem kampanii jest uczłowieczenie autyzmu poprzez uświadomienie ludziom, dlaczego osoby ze spektrum zachowują się w niezrozumiały dla nas sposób. A dzieje się tak, bo funkcjonowanie w otaczającej rzeczywistości, która bombarduje ich w każdej sekundzie życia ogromną ilością bodźców dźwiękowych, wzrokowych, zapachowych jest niezwykle trudne.

Kampania bazować będzie na pozytywnych emocjach. Autyzm można zaakceptować, ale najpierw trzeba go zrozumieć i temu będą służyć podejmowane w trakcie kampanii inicjatywy. Pokazane zostaną sposoby jak ułatwić, albo… nie utrudniać codzienności ludziom ze spektrum. Jak wykorzystać ich ogromny potencjał i jak traktować ich normalnie. Aby w człowieku ze spektrum autyzmu zobaczyć najpierw osobę, a potem autyzm. Bo każdy „coś” ma, taką, czy inną niepełnosprawność. I wszyscy jesteśmy wyjątkowi, niepowtarzalni. Dzieci ze spektrum autyzmu też.

Poruszymy tematy znane – ale czy akceptowane, rozumiane, pozytywnie odbierane? Sytuacje społeczne dla dziecka ze spektrum to często świat zawiłych labiryntów. Co powiedzieć, co zrobić lub DLACZEGO TAK robisz? Inność, dziwność a może normalność i obrona przed światem zewnętrznym? Jak się czuje dziecko ze spektrum autyzmu w klasie, w szkole, w rodzinie? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć, przedstawiając różne punkty widzenia – podkreślają organizatorzy.

Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymają bezpłatny zestaw materiałów: film edukacyjny, publikację naukową, komiks edukacyjny dla dzieci, ulotki informacyjne i plakaty.

Termin: 23 października 2018 r. w godz. 10:00 – 14:00

Miejsce: Zamek Piastowski w Raciborzu, ul. Zamkowa 2