Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Angielska przygoda olimpijczyka z ZST

Angielska przygoda olimpijczyka z ZST

W ubiegłym miesiącu Błażej Błatoń, uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, wziął udział w 4-dniowym spotkaniu edukacyjnym na Uniwersytecie Oksfordzkim. Podróż do Anglii była nagrodą, przyznaną przez prof. Jerzego Buzka, za szczególne osiągnięcia naukowe, w tym drugie miejsce w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych.

Błażej Błatoń wyjazd edukacyjny

W trakcie wyjazdu Błażej, wcielając się w rolę studenta Uniwersytetu w Oksfordzie, brał udział w spotkaniach z wykładowcami, studentami i absolwentami uczelni, dzięki czemu miał wyjątkową okazję poznania realiów akademickich i życia studenckiego na jednym z najlepszym uniwersytetów na świecie. – Braliśmy udział w spotkaniu w Admissions Department, zdobyliśmy wiedzę oraz praktyczne wskazówki dotyczące przebiegu rekrutacji oraz warunków studiowania na Uniwersytecie w Oxfordzie. Poznaliśmy zasady funkcjonowania najsłynniejszej szkoły na świecie. Mieliśmy także możliwość udziału w niezwykle interesujących warsztatach dotyczących krytycznego myślenia, które pozwoliły nam spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość z różnych perspektyw – relacjonuje Błażej.

W programie znalazły się także warsztaty z burmistrzem Oksfordu i zajęcia w Academic Writing (tzw. pisanie akademickie). Oprócz zajęć i warsztatów miał możliwość poznania miasta i budynków Oxford Union. Na trasie zwiedzania znalazły się m.in. takie obiekty, jak Christ Church College – kolegium leżące w samym sercu Oxfordu, Sheldonian Theatre – teatr wybudowany specjalnie dla Uniwersytetu Oksfordzkiego czy Bodleian Library – jedna z najstarszych bibliotek w Europie. – Oxford to miejsce tajemnicze, czuje się tam atmosferę, której nie można opisać słowami. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mógł tam powrócić i jeszcze raz poczuć emocje, które mi towarzyszyły. Cieszę się i czuję się wyróżniony, że byłem uczestnikiem tak interesującego  projektu. Wycieczka do Oxfordu od zawsze była jednym z moich najskrytszych marzeń. Nie myślałem, że jego spełnienie będzie możliwe już w szkole średniej. A jednak… Udało mi się wziąć udział w niezwykłej przygodzie dzięki nagrodzie pana premiera Jerzego Buzka – projektowi Oxford MasterClass – podsumowuje wyjazd do Anglii uczeń „Budowlanki”.