POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 
Strona startowa Aktualności i wydarzenia

7,3 mln dla Powiatu z Funduszu Inwestycji Samorządowych

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. parlamentarzyści przekazali samorządom powiatu wodzisławskiego promesy na środki z Funduszu Inwestycji Samorządowych na prawie 25 mln zł. Najwięcej środków ma popłynąć do Powiatu Wodzisławskiego. Symboliczny czek na prawie 7,3 mln zł z rąk poseł Teresy Glenc odebrał starosta Leszek Bizoń.

wręczenie czeków 3

Fundusz Inwestycji Samorządowych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów wynikają z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19. Wsparcie jest bezzwrotne.

Środki będzie można wykorzystać na zadania inwestycyjne, a także inne niezbędne lokalnie działania. Warunkiem uzyskania wsparcia będzie kierowanie do premiera, za pośrednictwem wojewodów, elektronicznych wniosków. Jak możemy przeczytać na stronie inwestycji samorządowych (https://www.gov.pl/web/rozwoj/inwestycjesamorzadowe, dostęp: 25 czerwca 2020 r.) środki mają trafić do samorządów w ciągu kilku tygodni. Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji. Nie został też wskazany ostateczny termin na wydatkowanie środków.

Fundusz Inwestycji Samorządowych to prawdziwa tarcza dla samorządów (…). W skali kraju to pokaźna kwota, bo aż 6 mld złotych. Programu wsparcia dla samorządów w naszym kraju w takiej skali jeszcze nie było. Dla gmin i powiatów. Dla tych małych i dla tych dużych. Zrównoważony rozwój będzie zachowany. Co do szczegółów, program będzie omawiany na stronie Ministerstwa Rozwoju – powiedziała poseł Teresa Glenc. – Konkretne samorządy otrzymają konkretne kwoty. Samorządowcy pytają od czego będzie to zależało. Będzie to zależało od planów inwestycyjnych, ale również od zamożności gmin. Przy tym trudnym okresie, z jakim się samorządy borykają (…), dzięki tej potężnej dotacji samorządy sobie finansowo poradzą. Pieniędzy nie trzeba wydać do końca tego roku. Mogą zostać one spożytkowane później – kontynuowała.

Poseł Adam Gawęda dodał z kolei, że środki z funduszu będzie można traktować również jako wkład własny w innych programach. Pierwsze transze przelewów mają zaś trafić do samorządów już we wrześniu, po rozpatrzeniu wniosków przez wojewodę. Senator Ewa Gawęda doprecyzowała, że pieniądze będzie można wykorzystać do roku 2022 r.

Wodzisław Śl. otrzymał promesę na kwotę 4 435 131 zł, Rydułtowy 2 820 808 zł, Marklowice – 500 000 zł, Pszów – 909 271 zł, Godów 1 805 272 zł, Lubomia – 2 453 743 zł, Radlin 1 389 189 zł, Gorzyce 2 224 553 zł, Mszana 1 146 106 zł.

Panie starosto, powiat jako jednostka otrzymał aż 7 288 282 r. Przekazuję na pana ręce symboliczny czek i bardzo się cieszę. Wiem, że szpital jest w potrzebie. Wiem, że powiat walczy z pandemią. Udało się wspólnie trudnym problemom zaradzić. Myślę, że dalej tak będzie – powiedziała poseł Teresa Glenc, wręczając czek staroście Bizoniowi.

Bardzo dziękuję. Jesteśmy akurat po analizie naszego budżetu za ubiegły rok. Na każdą naszą złotówkę zainwestowaną to mamy 4 złote pozyskane ze środków zewnętrznych. Więc jeśli teraz jeszcze te środki będzie można przeznaczyć na wkład własny, to będzie bardzo fajny wynik – odpowiedział starosta Leszek Bizoń, któremu towarzyszył wicestarosta Tadeusz Skatuła.