Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski 700 tys. zł na nowy sprzęt dla powiatowych szpitali - Powiat Wodzisławski

700 tys. zł na nowy sprzęt dla powiatowych szpitali

Zarząd Powiatu Wodzisławskiego pozytywnie rozpatrzył prośby dyrektora Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim w sprawie kolejnego w tym roku wsparcia. Jest szansa, że już wkrótce powiatowe szpitale wzbogacą się o nowoczesny aparat do ultrasonografii, a także nowy aparat do badań rentgenowskich.

młoda kobieta w trakcie badania ultrasonograficznego brzucha, zdjęcie serhii bobyk freepik.com

– U podstaw decyzji zarządu powiatu legła nie najlepsza sytuacja finansowa naszych szpitali. Finansowanie świadczeń medycznych na niewystarczającym poziomie od lat stwarza problemy z utrzymaniem płynności finansowej PPZOZ. Jako powiat robimy, co tylko możemy, by wesprzeć nasze szpitale, bo tylko w ten sposób możemy zapewnić opiekę medyczną dla mieszkańców powiatu – tłumaczy starosta Leszek Bizoń.

Decyzja w sprawie nowego aparatu usg została podjęta już w zeszłym miesiącu. Urządzenie zastąpi aparat z Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym, który uległ awarii i jego naprawa ze względu na wiek jest nieracjonalna. Powiat zabezpieczył na kupno nowego urządzenia 250 tys. zł.

Z kolei 450 tys. zł Zarząd Powiatu Wodzisławskiego chce przekazać PPZOZ na wymianę aparatu do zdjęć rentgenowskich, jaki jest używany w Zespole Poradni Specjalistycznych w Wodzisławiu Śl. W tym przypadku mamy do czynienia ze sprzętem wysłużonym, trzydziestoletnim, który w ostatnim okresie jest również coraz bardziej awaryjny. Aparat rtg jest zaś niezbędny do diagnostyki osób, które zachorowały na covid-19 i tzw. ozdrowieńców.

Decyzję w sprawie dotacji na zakup nowego rtg dla PPZOZ powiatowi radni, do których zarząd powiatu zwrócił się o zgodę na wyasygnowanie środków, podejmą podczas listopadowej sesji. Wcześniej, bo w październiku zapadła decyzja o przekazaniu kwoty ćwierć miliona złotych na aparat do badań ultrasonograficznych.