Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski 50 lat pomagają dzieciom i młodzieży - Powiat Wodzisławski

50 lat pomagają dzieciom i młodzieży

Mowa o Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim, która obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Dzisiaj z tej okazji w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śl. w Wodzisławiu Śl. odbyła się konferencja jubileuszowa.

50-lecie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim

Wydarzenie zgromadziło wielu przyjaciół Poradni. Wśród nich była poseł Teresa Glenc, samorządowcy z Radlina, Pszowa, Marklowic i Rydułtów, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, przedstawicieli instytucji współpracujących z poradnią, zwłaszcza pomocy społecznej, byli dyrektorzy oraz pracownicy placówki. Zebrani podkreślali, jak ważna jest rola poradni, która oferuje szeroki zakres zajęć i usług dla dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli z całego powiatu.

Starosta Leszek Bizoń powiedział, że spośród wszystkich powiatowych placówek oświatowych Poradnia jest wyjątkowa i niepowtarzalna.  – To placówka, która z młodymi ludźmi i ich rodzinami pracuje na nieco innych obszarach i płaszczyznach niż szkoły, ale ciągle jako cel nadrzędny ma dobro dziecka. Gratuluję więc wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wodzisławiu Śl. nadal tętni życiem i stale się rozwija. W sposób szczególny gratuluję obecnej Pani Dyrektor i jej wszystkim poprzednikom, a także całemu gronu pracowników pedagogicznych i administracyjnych, którym dziękuję za codzienną pracę wkładaną w wychowywanie młodego pokolenia. Wraz z gratulacjami i życzeniami starosta przekazał wspólnie z Kornelią Newy, członkinią zarządu powiatu odpowiedzialną za oświatę, na ręce dyrektor Teresy Jakubiak symboliczny czek o wartości 5000 zł na doposażenie bazy placówki.

Konferencja była okazją również do przybliżenia historii działalności placówki, którą przedstawił dr Mieczysław Chęciek, dyrektor Poradni w latach 1975- 2002.  Z kolei obecna dyrektor Teresa Jakubiak mówiła o jej aktualnych zadaniach. Zaprezentowała najważniejsze obszary działania takie jak diagnoza, orzecznictwo, różne rodzaje poradnictwa i terapii, a także ciekawe i nowatorskie przedsięwzięcia, które realizuje PPP. W trakcie konferencji odbyła się także projekcja filmu jubileuszowego o działalności poradni.

 

 

HISTORIA PORADNI

Pierwsza poradnia wychowawczo – zawodowa na Śląsku uruchomiła swoją działalność w Katowicach 1 września 1966 roku i przyjęła nazwę jako Wojewódzka Poradnia Wychowawczo – Zawodowa, której zaczęły podlegać pod względem merytorycznym tworzące się w terenie powiatowe poradnie wychowawczo – zawodowe.

Orzeczeniem organizacyjnym Wydziału Oświaty Powiatowej Rady Narodowej w Wodzisławiu Śląskim i decyzją Kuratorium Okręgu Szkolnego w Katowicach powołano do życia z dniem 1 września 1968 roku Poradnię Wychowawczo – Zawodową w Wodzisławiu Śląskim. Poradnia jako placówka oświatowo – wychowawcza typu specjalnego objęła swoją działalnością dzieci i młodzież od 6 – 16. roku życia. Do jej zadań należała m.in. pomoc placówkom oświatowym w rozwiązywaniu trudności wychowawczych, wykrywanie przyczyn niepowodzeń w nauce, właściwe kierowanie młodzieży do szkół zawodowych i na wyższe uczelnie, popularyzacja wiedzy psychologicznej.

Organizatorem Poradni i jej pierwszym dyrektorem był pedagog mgr Stanisław Czech. Prowadził Poradnię w latach 1968-1974 Jego niesamowita pasja zawodowa, wiedza pedagogiczno – psychologiczna, pozwoliły w szybkim tempie pozyskać do pracy grono psychologów, pedagogów, a później także logopedów. Pomimo trudności lokalowych, zatrudniani sukcesywnie specjaliści nie tracili energii zawodowej, realizując wiele statutowych działań bezpośrednio w przedszkolach, szkołach i innych placówkach.

Dr Mieczysław Chęciek obejmując funkcję dyrektora Poradni w 1975 roku w pełni kontynuował dzieło swojego poprzednika, mgr Stanisława Czecha. Funkcję tę pełnił do 2002 roku. Razem z powołaną na stanowisko zastępcy dyrektora, mgr Alicją Kominek, pedagogiem starali się, aby Poradnia Wodzisławska funkcjonowała na wysokim poziomie merytorycznym, co przekładało się na zdobywanie przez pedagogów i psychologów oraz logopedów najnowszej wiedzy fachowej i dzieleniu się nią na różnorodnych konferencjach i warsztatach szkoleniowych regionalnych, czy też o zasięgu ogólnopolskim oraz światowym.  Z dniem 1 września 1993 roku na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej poradnie wychowawczo – zawodowe zostały przekształcone w poradnie psychologiczno – pedagogiczne.

Obecny dyrektor -mgr Teresa Jakubiak- prowadzi Poradnię od 2002 roku. W 2008 roku ważnym wydarzeniem w trakcie jej kadencji, była zmiana lokalowa (nowa siedziba i zagospodarowanie dla potrzeb poradni części budynku przy ulicy Mendego 3) a także zmiana zadań statutowych placówki, która nastąpiła w 2010 roku. W oparciu o rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 17 listopada 2010 roku celem działania Zespołu Poradni było udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu, a także udzielanie rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej związanej z wychowaniem i kształceniem dzieci i młodzieży.

Kolejna zmiana (Rozporządzenie MEN z dnia 13 lutego 2013 roku) wyznaczyła zadania obowiązujące do dziś. Do zadań poradni należy w szczególności:
1) diagnozowanie dzieci i młodzieży,
2) udzielanie dzieciom i młodzieży oraz rodzicom bezpośredniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
3) realizowanie zadań profilaktycznych oraz wspierających wychowawczą i edukacyjną funkcję przedszkola, szkoły i placówki, w tym wspieranie nauczycieli w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych,
4) organizowanie i prowadzenie wspomagania przedszkoli, szkół i placówek w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

Przy realizacji tak ogromnych i wielorakich zadań szczególnie istotne dla obecnego dyrektora było poszerzanie kadry o kolejnych specjalistów i dbałość o stałe podnoszenie ich kwalifikacji.

Zespół Poradni dziś tworzą psycholodzy, pedagodzy, oligofrenopedagodzy, surdopedagodzy, tyflopedagodzy, logopedzi, neurologopedzi, doradcy zawodowi, rehabilitanci i terapeuci. Pracownicy pedagogiczni pracują w następujących Zespołach pomocowych: wspieranie rozwoju małego dziecka, trudności w uczeniu się, predyspozycji i uzdolnień, pomocy psychologicznej, doradztwa edukacyjno-zawodowego i trudności wychowawczych.

Z każdym rokiem znacznie wzrasta liczba chętnych do skorzystania z pomocy poradni.