Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski 28. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek" - Powiat Wodzisławski

28. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek"

Mszą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach, apelem poległych pod Krzyżem-Pomnikiem 16 grudnia br. uczczono pamięć górników zastrzelonych w katowickiej kopalni "Wujek". W uroczystościach udział wziął Damian Majcherek – Etatowy Członek Zarząd Powiatu Wodzisławskiego.

Od tej największej tragedii stanu wojennego minęło 28 lat. 16 grudnia 1981 r. zginęło dziewięciu górników z kopalni „Wujek”, a kilkudziesięciu zostało rannych. Rocznicowe uroczystości rozpoczęła  tradycyjnie msza św. w położonym niedaleko kopalni kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W świątyni została odsłonięta tablica upamiętniająca ks. Jerzego Popiełuszkę. Po mszy uczestnicy obchodów przeszli pod Krzyż – Pomnik przy kopalni, gdzie odbył się apel poległych, zapalono znicze i złożono wieńce. W trakcie uroczystości plac przed kopalnią otrzymał nazwę  NSZZ „Solidarność”. Wśród uczestników obchodów był m.in. wicepremier Waldemar Pawlak.