Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski 17 wrzesień 1939 - Powiat Wodzisławski

17 wrzesień 1939

Dziś mija 70 rocznica najazdu ZSRR na Polskę. Dzień 17 września 1939 był zaskoczeniem dla dowództwa i społeczeństwa. Polska nie była przygotowana na atak wojsk radzieckich, dlatego pierwsze wieści, które dotarły do dowództwa, wzbudziły niedowierzanie i popłoch. Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy, Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRR, Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych (premiera). Podpisanie układu Ribbentrop - Mołotow określane jest również IV Rozbiorem Polski.