Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski 100 lat temu Górny Śląsk powrócił do Polski. Za nami uroczyste obchody - Powiat Wodzisławski

100 lat temu Górny Śląsk powrócił do Polski. Za nami uroczyste obchody

W sobotę, 2 lipca, na wodzisławskim Rynku i przy pomniku Powstańców Śląskich uczczono ważną rocznicę - 100-lecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski. W programie był pokaz militariów, przemarsz grup rekonstrukcyjnych, inscenizacje historyczne i koncert.

Patronat nad imprezą objął premier Mateusz Morawiecki, starosta powiatu wodzisławskiego Leszek Bizoń i prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca. Honorowy Komitet Organizacyjny, którego przewodniczącą została senator Ewa Gawęda, współtworzyli wszyscy wójtowie i burmistrzowie miast i gmin powiatu wodzisławskiego, a także przedstawiciele powiatowych instytucji.

Sobotnie obchody 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski rozpoczęły się uroczystą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim.

Mszę celebrował biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej ks. Grzegorz Olszowski, a koncelebrowali kapłani ziemi wodzisławskiej wraz z proboszczem parafii WNMP ks. Bogusławem Płonką. Podczas mszy obecne były poczty sztandarowe, m.in. sztandar Wojska Polskiego, górnicy i harcerze.

Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Powstańców Śląskich, gdzie zaproszeni goście i delegacje złożyli kwiaty. Przygotowano również asystę honorową Wojska Polskiego.

Kolejno orszak spod pomnika wyruszył na Rynek, gdzie odwzorowano bramę z 1992 roku. Oddając hołd historii i tradycji, także i organizatorzy obchodów zadbali o to, aby odbył się pochód grup rekonstrukcyjnych, co zebranym gościom i mieszkańcom pomogło przenieść się 100 lat wstecz i wczuć w klimat wydarzeń z lipca 2022 roku.

Przez bramę ustawioną na Rynku jako pierwszy w bryczce przejechał wojewoda śląski z 1922 roku – Józef Rymer, w którego rolę wcielił się wodzisławianin Maurycy Fojcik. W bryczce jechali także ks. Franciszek Schnalke (ówczesny proboszcz parafii WNMP w Wodzisławiu Śląskim) oraz Hugon Jerzy Klockiewicz, który w 1922 pełnił urząd zastępcy burmistrza Wodzisławia Śląskiego.

Na czele grup rekonstrukcyjnych przez bramę z napisem „Szczęść Boże!” wjechali ułani 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, którym dowodził rotmistrz Józef Wodecki. Odziały te wkroczyły do Wodzisławia Śląskiego 4 lipca 1922 roku. W żołnierzy wcielili się członkowie Stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3. Pułku Ułanów Śląskich z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim, a rolę rotmistrza odtworzył Zbigniew Kamczyk-Godowski.

Po przemarszu odbyła się oficjalna część z przemówieniami zaproszonych gości. Z ramienia starostwa na uroczystości obecni byli wszyscy członkowie Zarządu Powiatu, starosta, a także przewodniczący Rady Powiatu oraz radni. Tłumnie zgromadzonych mieszkańców, rekonstruktorów oraz parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli służb mundurowych powitali Minister Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg, która odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego oraz europosłanka Izabela Kloc, która z kolei przeczytała list Jarosława Kaczyńskiego.

Głos zabrała także senator Ewa Gawęda, inicjatorka obchodów. – Mój dziadek Józef Porwoł walczył w powstaniach śląskich sto lat temu. W tym samym miejscu prawdopodobnie on także witał polskich żołnierzy, którzy symbolicznie przynosili Polskę na ziemię wodzisławską. Zastanawiałam się, co dziadek wtedy czuł? Wzruszenie, dumę, satysfakcję? Tak sobie myślę, że ja dziś, tutaj na wodzisławskim rynku odczuwam to samo – podkreśliła senator.

Starosta wodzisławski Leszek Bizoń wskazał, iż obchody wraz z przemarszem, pokazami grup rekonstrukcyjnych i historycznymi inscenizacjami, stanowią żywą lekcję historii, która jest niezwykle cenna i wartościowa.

– Cieszymy się, że obchody upamiętniające te wydarzenia odbywają się właśnie tutaj – na Rynku w Wodzisławiu Śląskim, dzięki czemu miasto ma szansę być sercem wydarzeń, a także w następnych latach będzie pamiętane jako miejsce, gdzie w szczególny sposób wraz z mieszkańcami powiatu wodzisławskiego celebrowaliśmy 100-lecie powrotu Górnego Śląska do Polski. Mamy nadzieję, że to dzisiejsze wydarzenie będzie sercem wydarzeń rocznicowych na całym Śląsku – zaznaczył Leszek Bizoń.

W tym samym czasie przy ulicy Bogumińskiej, w parku oraz na rynku na mieszkańców czekało wiele ciekawych atrakcji militarnych. Głównym pojazdem przyciągającym tłumy zainteresowanych jest czołg Leopard. Swój sprzęt zaprezentowały także siły zbrojne takie jak 10 Brygada Logistyczna z Opola i Żandarmeria Wojskowa, żołnierze z Krakowa i komandosi. W parku miejskim z kolei można było zobaczyć zabytkowe pojazdy.

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Wystąpili m.in. specjalizujący się w tańcu ludowym z różnych terenów Polski i świata Zespół Pieśni i Tańca „Vladislavia”, zespoły śpiewacze działające w naszym regionie, a także zespół ROSZAK SHOW. Główną atrakcją wieczoru był koncert pn. „Witaj Polsko!”. Wystąpiła także Orkiestra Rozrywkowa Gminy Mszana i Orkiestra Śląskich Kameralistów znana także pod nazwą Silesian Chamber Players. Nie zabrakło też wokalistów. Na wodzisławskiej scenie wystąpili: Kasia Moś, Krzysztof Respondek, Magda Steczkowska, Marcin Roszak, Sebastian Riedel, Grubson oraz Rafał Kozik, finalista programu The Voice of Poland wraz z dwiema uczestniczkami programu: Pauliną Gołębiowską i Karoliną Piątek-Strzebońską.