Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski „POMYSŁ NA SUKCES” W BELGII - Powiat Wodzisławski

„POMYSŁ NA SUKCES” W BELGII

Projekt "Pomysł na sukces" został uznany za dobrą praktykę przez międzynarodową sieć "ESF-AGE Network" finansowaną przez Komisję Europejską. Przedstawiciele Powiatu, jako jedyni z Polski, zostali zaproszeni do zaprezentowania projektu podczas międzynarodowego seminarium w Gent (Belgia).

Projekt był realizowany w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej Equal w latach 2005 – 2008 przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim – administratora projektu oraz partnerów:
– Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim,
– Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śląskim,
– Forum Firm Miasta Radlin,
– Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim,
– Izbę Gospodarczą w Wodzisławiu Śląskim,
– Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego w Rybniku, a także partnerów ponadnarodowych z Wielkiej Brytanii, Belgi i Republiki Czeskiej.
Partnerstwo zastosowało nowatorski model kształcenia osób powyżej 50 roku życia przy wykorzystaniu e-learningu oraz blended-learningu. W ramach projektu przeprowadzono kursy językowe oraz specjalistyczne, w których udział wzięli zarówno pracodawcy, jak i pracownicy.
Projekt zaprezentowali  na forum międzynarodowym 20 września   przedstawiciele Powiatu: Sylwia Markowska z Wydziału Strategii i Rozwoju Powiatu oraz Artur Hausman z Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego. Prezentacja składała się z dwóch etapów: sesji wystawienniczej oraz indywidualnego omówienia rezultatów projektu, w którym uczestniczyli zaproszeni eksperci i członkowie Sieci. Oprócz strony polskiej w seminarium wzięli udział także przedstawiciele innych projektów m.in. z Hiszpanii, Włoch, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Finlandii.
Celem spotkań była wymiana dobrych praktyk, określenie najistotniejszych rezultatów oraz wartości dodanej projektów, a także możliwości przeniesienia programów i projektów do innych państw, po to aby wesprzeć politykę zatrudnienia.
Udział przedstawicieli projektu „Pomysł na sukces” w spotkaniach, to ogromne wyróżnienie, zwłaszcza, że projekt miał charakter innowacyjny i badawczy, i w momencie określania celów oraz metod realizacji projektu nie posiadano pewności, w jakim stopniu uda się osiągnąć założone rezultaty. Jednakże aktywność uczestników projektu spowodowała, że dzięki wykorzystaniu nowoczesnych metod nauczania wspomaganych technologiami informatycznymi oraz działaniami psychologów i doradców zawodowych wypracowano skuteczny sposób przystosowywania kwalifikacji pracodawców i pracowników do potrzeb zmieniającego się rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem osób po 50 roku życia.