POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 

Strona startowa Aktualności i wydarzenia

Zostaw swój 1% w powiecie wodzisławskim

Trwa czas przygotowania zeznań podatkowych, a termin oddawania PIT-ów upływa z końcem kwietnia. Warto więc w tym czasie pamiętać o organizacjach pożytku publicznego z naszego powiatu i to właśnie im przekazać 1% podatku dochodowego.

W tym roku z terenu powiatu wodzisławskiego na ministerialnej liście organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% znalazło się dwadzieścia stowarzyszeń, fundacji, klubów sportowych i ochotniczych straży pożarnych. Dodatkowo na naszym terenie zarejestrowanych jest siedem oddziałów organizacji ogólnopolskich, na rzecz których również można podarować część swojego podatku.

Z apelem, aby mieszkańcy korzystali z możliwości przekazania 1% na rzecz organizacji pozarządowych, a pieniądze ofiarowali lokalnym stowarzyszeniom i fundacjom od lat zwracają się samorządowcy oraz same organizacje. Powiatowe instytucje we współpracy z innymi podmiotami wielokrotnie organizowały też  kampanie na rzecz pozostawienia swojego podatku w miejscu, w którym mieszkają. Owocem jednej z nich jest m.in. plakat autorstwa obecnie już absolwentki wodzisławskiego Liceum Plastycznego Martyny Malitowskiej.

Co zyskujesz, przekazując 1% swojego podatku lokalnej organizacji pozarządowej? – Za te pieniądze przez cały rok organizowane są imprezy kulturalne, sportowe, akcje charytatywne, kupowane pomoce naukowe dla szkół czy rehabilitowane są dzieci i młodzież itp. Wszystko to robimy dla mieszkańców. Zazwyczaj z wielu atrakcji czy form pomocy korzystają oni za darmo, właśnie dzięki temu skromnemu 1% – wyjaśnia Danuta Hajok ze stowarzyszenia „Razem na Szybiku”, które dzięki współpracy z Powiatowym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim zbiera również 1% na Oddział Pediatrii rydułtowskiego szpitala (więcej o tej sprawie – TUTAJ).

Ważne więc, aby pieniądze, które zostały wypracowane w powiecie wodzisławskim, do niego powróciły. To konkretna i wymierna pomoc, która nic nie kosztuje. Wystarczy w jednej rubryce formularza PIT wpisać numer organizacji. Dodatkowo, w razie wątpliwości zawsze łatwiej jest „sprawdzić” na co lokalna fundacja czy stowarzyszenie wydały pozyskane pieniądze, zwłaszcza że wiele z nich, jak np. Stowarzyszenie „Na Szybiku”, na swoich stronach publikuje sprawozdania z działalności oraz finansowe.

Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2016, działających na terenie powiatu wodzisławskiego znajduje się TUTAJ.