godło powiatu wodzisławskiego - strona startowa

POWIAT WODZISŁAWSKI

Klasyczna Kontrastowa Tekstowa logo powiatuLOGO biuletyn informacyjnyBIP e-usługiSEKAP wersja enEN wersja deDE

Miasta i Gminy

Dla Przedsiębiorcy

Dla Organizacji Pozarządowych

Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego

Projekty UE

W serwisie

Strona startowa Aktualności i wydarzenia, Galeria zdjęć

Zostaw 1% podatku w powiecie wodzisławskim

Po raz drugi na terenie powiatu wodzisławskiego rusza kampania promująca wśród podatników przekazywanie 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego z terenu powiatu wodzisławskiego. Dzięki temu organizacje będą mogły zrealizować więcej działań na rzecz ogółu społeczeństwa.

1w powiecie - 1

Wczoraj, 21 stycznia, w Liceum Plastycznym przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim odbyło się spotkanie inaugurujące kampanię promocyjną przekazywania 1%, w którym  udział wzięli przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, lokalni przedsiębiorcy, członkowie Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim.

Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego zorganizowanego przez Powiatową Radę Działalności Pożytku Publicznego w Wodzisławiu Śląskim we współpracy z wodzisławskim Starostwem oraz Liceum Plastycznym w Wodzisławiu Śląskim dla uczniów i uczennic szkoły na przygotowanie plakatu/logo promującego akcję. – Na początku grudnia poprosiliśmy panią dyrektor szkoły Annę Białek, aby ogłosiła wśród uczniów liceum plastycznego konkurs plastyczny na logo promujące kampanię – mówi Arkadiusz Skowron, Przewodniczący Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem. W sumie uczniowie przygotowali ponad 50 projektów. Komisja, w skład w której wchodził m.in. starosta Tadeusz Skatuła, dokonała oceny i wyłoniła siedem najlepszych prac. Spośród laureatów wybrano projekt logo autorstwa Martyny Malitowskiej, który oficjalnie będzie promować akcję  przekazywania 1 % na rzecz opp w powiecie wodzisławskim. Podczas wczorajszego spotkania laureatki konkursu odebrały z rąk wicestarosty Dariusza Prusa nagrody i dyplomy.

Jak mówi zwyciężczyni konkursu, inspiracją do przygotowania logo było skojarzenie, które pozytywnie wyobraża przekazywanie 1%, a to właśnie obdarowywanie kogoś prezentem kojarzy się z czymś pozytywnym i stąd pomysł na stworzenie logo.

Podczas spotkania naczelnik wodzisławskiego Urzędu Skarbowego przedstawił także informacje na temat liczby zeznań i wysokości środków przekazywanych z 1% na organizacje z terenu powiatu. – Liczba zeznań za 2012 rok, w których zadeklarowano przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) wyniosła 39 232, co przełożyło się na kwotę 2.130.104,60 zł. Podatnicy wskazali łącznie 741 organizacji pożytku publicznego (OPP), z czego  9 organizacji działających na terenie powiatu wodzisławskiego otrzymało 92 701,50 zł. – zaznaczył naczelnik Marek Bernais.

W porównaniu do danych z rozliczeń 1 % należnego podatku za 2011 r. wynika, że w ubiegłym roku liczba zeznań, w których dokonano przekazania 1% podatku wzrosła o 2030 zeznania, a  organizacje otrzymały również o 165.247,90 zł więcej pieniędzy na swoją działalność. Częściej wybierano również organizacje z terenu powiatu wodzisławskiego (wzrost o 595 zeznań), a przekazana kwota na rzecz tych organizacji wzrosła o 26.348,70 zł  (wzrost do roku 2011 o prawie 40 %.).

Lista organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2013, działających na terenie powiatu wodzisławskiego znajduje się tutaj

Sponsorami wydruku plakatów są Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Marcinkiewicz oraz Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim.

Powiatowa Komunikacja Autobusowa - Nowy rozkład jazdy PKS (od 27 czerwca 2016 r.) Przejdź do strony

System Informacji Przestrzennej Powiatu Wodzisławskiego narzędzie wspomagania zarządzaniem w administracji publicznej. Przejdź do strony

Porady prawne

punkt bezpłatnych porad prawnych

Wieści Powiatu Wodzisławskiego

okładka

Nr 5/2016 czerwiec

W numerze m.in: o zmianach w powiatowej geodezji i architekturze, remoncie chodników przy drogach powiatowych, utrudnieniach drogowych w Krostoszowicach i Skrzyszowie, dotacjach dla osób niepełnosprawnych czy relacje z rajdu rowerowego i turnieju biegowego o puchar starosty.

Materiały wideo

tvtwywiad

„Po godzinach”. Katarzyna Zollner – Solowska dla TVT

O zbliżającej się reformie systemu oświaty w Polsce oraz o współpracy szkół z pracodawcami w rozmowie z Kingą Kuczek z Telewizji TVT zastępca naczelnika Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego Katarzyna Zoellner - Solowska...