godło powiatu wodzisławskiego - strona startowa

POWIAT WODZISŁAWSKI

Klasyczna Kontrastowa Tekstowa logo powiatuLOGO biuletyn informacyjnyBIP e-usługiSEKAP wersja enEN wersja deDE

 

 

 

 

Miasta i Gminy

Dla Przedsiębiorcy

Dla Organizacji Pozarządowych

Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego

Projekty UE

Polecamy

W serwisie

Strona startowa Aktualności i wydarzenia, Galeria zdjęć

Zostaw 1% podatku w powiecie wodzisławskim

Po raz drugi na terenie powiatu wodzisławskiego rusza kampania promująca wśród podatników przekazywanie 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego z terenu powiatu wodzisławskiego. Dzięki temu organizacje będą mogły zrealizować więcej działań na rzecz ogółu społeczeństwa.

1w powiecie - 1

Wczoraj, 21 stycznia, w Liceum Plastycznym przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim odbyło się spotkanie inaugurujące kampanię promocyjną przekazywania 1%, w którym  udział wzięli przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, lokalni przedsiębiorcy, członkowie Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim.

Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego zorganizowanego przez Powiatową Radę Działalności Pożytku Publicznego w Wodzisławiu Śląskim we współpracy z wodzisławskim Starostwem oraz Liceum Plastycznym w Wodzisławiu Śląskim dla uczniów i uczennic szkoły na przygotowanie plakatu/logo promującego akcję. – Na początku grudnia poprosiliśmy panią dyrektor szkoły Annę Białek, aby ogłosiła wśród uczniów liceum plastycznego konkurs plastyczny na logo promujące kampanię – mówi Arkadiusz Skowron, Przewodniczący Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem. W sumie uczniowie przygotowali ponad 50 projektów. Komisja, w skład w której wchodził m.in. starosta Tadeusz Skatuła, dokonała oceny i wyłoniła siedem najlepszych prac. Spośród laureatów wybrano projekt logo autorstwa Martyny Malitowskiej, który oficjalnie będzie promować akcję  przekazywania 1 % na rzecz opp w powiecie wodzisławskim. Podczas wczorajszego spotkania laureatki konkursu odebrały z rąk wicestarosty Dariusza Prusa nagrody i dyplomy.

Jak mówi zwyciężczyni konkursu, inspiracją do przygotowania logo było skojarzenie, które pozytywnie wyobraża przekazywanie 1%, a to właśnie obdarowywanie kogoś prezentem kojarzy się z czymś pozytywnym i stąd pomysł na stworzenie logo.

Podczas spotkania naczelnik wodzisławskiego Urzędu Skarbowego przedstawił także informacje na temat liczby zeznań i wysokości środków przekazywanych z 1% na organizacje z terenu powiatu. – Liczba zeznań za 2012 rok, w których zadeklarowano przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) wyniosła 39 232, co przełożyło się na kwotę 2.130.104,60 zł. Podatnicy wskazali łącznie 741 organizacji pożytku publicznego (OPP), z czego  9 organizacji działających na terenie powiatu wodzisławskiego otrzymało 92 701,50 zł. – zaznaczył naczelnik Marek Bernais.

W porównaniu do danych z rozliczeń 1 % należnego podatku za 2011 r. wynika, że w ubiegłym roku liczba zeznań, w których dokonano przekazania 1% podatku wzrosła o 2030 zeznania, a  organizacje otrzymały również o 165.247,90 zł więcej pieniędzy na swoją działalność. Częściej wybierano również organizacje z terenu powiatu wodzisławskiego (wzrost o 595 zeznań), a przekazana kwota na rzecz tych organizacji wzrosła o 26.348,70 zł  (wzrost do roku 2011 o prawie 40 %.).

 

Lista organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2013, działających na terenie powiatu wodzisławskiego znajduje się tutaj

 

Sponsorami wydruku plakatów są Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Marcinkiewicz oraz Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim.

 


 Ważna informacja dla klientów Starostwa. Uprzejmie informujemy, że z przyczyn niezależnych od urzędu w dniu 27 maja, tj. najbliższy piątek, punkt kasowy w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. przy ul. Pszowskiej 92a będzie nieczynny.

System Informacji Przestrzennej Powiatu Wodzisławskiego narzędzie wspomagania zarządzaniem w administracji publicznej. Przejdź do strony

Porady prawne

punkt bezpłatnych porad prawnych

Wieści Powiatu Wodzisławskiego

strona wieści

Nr 3/2016 kwiecień

W numerze m.in.: o rozpoczynającym się remoncie ulicy 1 Maja w Skrzyszowie, zmianach na stanowisku dyrektora PP ZOZ, stracie programu "Karta Młodego Przedsiębiorcy" czy ulotka z informacjami jak nie dać się oszukać na "wnuczka" czy "policjanta".

Materiały wideo

zarząd (Copy)

Wieści Powiatu Wodzisławskiego – Marzec 2016

W marcowym odcinku m.in. o zmianach we władzach powiatu, relacje z obchodów Dnia Zespołu Downa, turnieju siatkówki chłopców szkół ponadgimnazjalnych, konkursu poetyckiego "Daj mi słowo" czy Powiatowego Festiwalu Organizacji Pozarządowych.

Galerie zdjęć

Narodowe Święto Trzeciego Maja - fot.: UM Wodzisław Śl.

W powiecie uczczono Święto Konstytucji 3 Maja oraz 95. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego