Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Żołnierze Wyklęci w I LO w Wodzisławiu Śl. - Powiat Wodzisławski

Żołnierze Wyklęci w I LO w Wodzisławiu Śl.

W ramach obchodów zbliżającego się (1 marca) Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w I Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. odbył się wykład na temat podziemia niepodległościowego oraz zaprezentowano wystawę poświęconą temu tematowi.

Wykład wygłosił pracownik katowickiego oddziału IPN, dr Adam Dziuba. W swoim wystąpieniu zaprezentował zgromadzonej młodzieży działalność zbrojnego podziemia niepodległościowego, począwszy od działań Armii Krajowej w ramach Akcji „Burza”, poprzez likwidację AK oraz działalność ugrupowań poakowskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zrzeszenia WiN, kończąc na rozbiciu tej i innych organizacji przez komunistów. Poruszono także tematykę ugrupowań w nurcie narodowym. Ciekawą część wystąpienia stanowiło również omówienie lokalnych struktur podziemia niepodległościowego na Górnym Śląsku. Wykład odbył się 19 lutego.

Wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym przygotowana przez IPN eksponowana będzie w I Liceum Ogólnokształcącym do 27 lutego. Możliwość jej zwiedzenia mają nie tylko wszyscy uczniowie I LO. Zaproszenie skierowano również do okolicznych gimnazjów oraz osób zainteresowanych tą tematyką.

Nauczyciele historii zaangażowani w tę inicjatywę podkreślają, iż jest to bardzo cenna i oryginalna lekcja, przybliżająca niezwykle istotny wątek walki o wolną Polskę ze zbrodniczym systemem komunistycznym. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Piotr Sidor, nauczyciel historii w I LO.