Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Znamy tegorocznych laureatów Nagrody Powiatu w Dziedzinie Kultury - Powiat Wodzisławski

Znamy tegorocznych laureatów Nagrody Powiatu w Dziedzinie Kultury

Ośmiu artystów lub działaczy kultury oraz jeden zespół zostało tegorocznymi laureatami Nagrody Powiatu Wodzisławskiego w Dziedzinie Kultury.

Zarząd Powiatu Wodzisławskiego, po zapoznaniu się z propozycjami komisji opiniującej złożone wnioski (łącznie wpłynęło ich 14), przyznał nagrody:

Zuzannie Karwot – autorce i redaktorce publikacji o historii Marklowic i Pszowa, ikonopisarce i organizatorce Spotkań Akwarelowych w Marklowicach.

dr Franciszkowi Nieciowi – artyście plastykowi, grafikowi, wykładowcy akademickiemu, dyrektorowi Ogniska Plastycznego w Rydułtowach, dzięki któremu ta instytucja stała się ważnym centrum kulturalnym o znaczeniu ponadregionalnym. Jego prace trafiają na znane wystawy grafiki w Polsce i za granicą.

Zygmuntowi Łaciokowi – rzeźbiarzowi z Grupy Artystycznej „Konar”, autorowi wielu popiersi i rzeźb, uczestnikowi projektu „Powiat Wodzisławski oczami artystów”, w ramach którego powstały unikatowe widokówki promujące historię i walory ziemi wodzisławskiej.

Stanisławie Wojtynie – poetce i malarce o bogatym dorobku artystycznym. Jej obrazy prezentowano podczas 213 wystaw zbiorowych i 83 indywidualnych w całej Polsce.

Barbarze Grobelny – od 12 lat dyrygentce Chóru „Moniuszko”, z którym dała kilkadziesiąt koncertów w całym kraju. Na co dzień Barbara Grobelny jest nauczycielem w Szkole Muzycznej I stopnia im. Wojciech Kilara w Wodzisławiu Śl., gdzie m.in. przygotowuje dzieci i młodzież do udziału w przeglądach i konkursach.

ks. prał. Bogusławowi Płonce – od wielu lat mecenasowi różnorakich inicjatyw kulturalnych związanych z historią i dziedzictwem Wodzisławia Śl. Z jego inicjatywy w 2011 r. w Wodzisławiu Śl. odbyło się wiele wydarzeń upamiętniających setną rocznicę budowy i konsekracji obecnego kościoła parafii pw. Wniebowzięcia NMP (m.in. wystawa w Muzeum, konkurs plastyczny itp.). Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu w świątyni dokonano rekonstrukcji pierwotnego neogotyckiego ołtarza.

Danucie Szczypce – wokalistce Gminnej Orkiestry Dętej w Gołkowicach, współorganizatorce koncertów kolęd i koncertów papieskich. Jest współzałożycielką kapeli folkowej „Bayerock”, z którą brała udział w wielu festiwalach i koncertach w Polsce i zagranicą. Razem z Orkiestrą ma na koncie szereg nagród i wyróżnień. Organizatorka wielu imprez muzycznych w powiecie wodzisławskim.

Januszowi Reclikowi – animatorowi życia kulturalnego, organizatorowi pikników country i Blues Jazz Jamprez, cieszących się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Jest pomysłodawcą i organizatorem kilku wystaw fotograficznych.

Zespołowi „Olzanki”, który od około 12 lat promuje kulturę ludową Górnego Śląska w kraju i za granicą, a w swojej działalności aktywnie korzysta z nowoczesnych środków przekazu jak radio czy telewizja. Zespół wielokrotnie uświetniał różnorakie wydarzenia, m.in. forum sołtysów województwa śląskiego, Forum Liderów Województwa Śląskiego czy śląski wieczór świąteczny zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Śląska w Warszawie. Zespół jest laureatem wielu konkursów i przeglądów folklorystycznych.