Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Znak informacyjny na zabytku - Powiat Wodzisławski

Znak informacyjny na zabytku

Zgodnie z art. 12 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami właściciel zabytku może umieścić na nim znak informacyjny o tym, że podlega on ochronie. Wniosek należy złożyć do Starosty Wodzisławskiego.

Zabytki są materialnymi dowodami przeszłości i z tego powodu zasługują na ochronę i opiekę. Opieka nad zabytkiem sprawowana przez jego właściciela lub posiadacza polega, w szczególności, na zapewnieniu warunków:

  1. Naukowego badania i dokumentowania zabytku;
  2. Prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku;
  3. Zabezpieczenia i utrzymania zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie;
  4. Korzystania z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości;
  5. Popularyzowania i upowszechniania wiedzy o zabytku oraz jego znaczeniu dla historii i kultury.

Właściciel zabytku w celu poinformowania iż dany obiekt jest zabytkiem wpisanym do Rejestru Zabytków prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków może umieścić na nim znak informacyjny o tym, że podlega on ochronie – wynika to z art. 12 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Znak ma kształt pięciokątnej tarczy skierowanej ostrzem w dół, o wymiarach 185 x 100 mm, wykonanej z blachy, na białym tle w górnej części napis „ZABYTEK CHRONIONY PRAWEM”, poniżej tarcza herbowa złożona z błękitnego kwadratu, którego jeden z kątów tworzy ostrze tarczy, oraz umieszczonego nad nim błękitnego trójkąta, rozgraniczony po każdej stronie białym trójkątem.

Co należy zrobić, aby na zabytku znajdował się taki znak?
Właściciel zabytku powinien złożyć wniosek do Starosty Powiatu Wodzisławskiego o wyrażenie zgody na umieszczenie na zabytku znaku informacyjnego o tym, że zabytek podlega ochronie wraz z uzasadnieniem:

Do wniosku należy dołączyć:

  1. Kopię decyzji w sprawie wpisania dobra kultury do rejestru zabytków;
  2. Dokument potwierdzający tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego;
  3. Ewentualnie dodatkową dokumentację np. fotograficzną.

Co dalej?
Starosta Powiatu Wodzisławskiego dokona stosownego uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach.Po otrzymaniu pozytywnej opinii na umieszczenie znaku informacyjnego o tym, że zabytek podlega ochronie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach Starosta Powiatu Wodzisławskiego wyda decyzję administracyjną o wyrażeniu zgody na umieszczenie na zabytku wpisanym do rejestru zabytków znaku informacyjnego, według wzoru określonego rozporządzeniem Ministra Kultury z dnia 9 lutego 2004 r. w sprawie wzoru znaku informacyjnego umieszczonego na zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków (Dz. U. Nr 30, poz. 259). Po otrzymaniu decyzji wnioskodawca będzie mógł zakupić oraz umieścić znak informacyjny na zabytku.

zabytek  - logo