Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Zmiany w przepisach ustawy Prawo budowlane - Powiat Wodzisławski

Zmiany w przepisach ustawy Prawo budowlane

Od 28 czerwca 2015 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy Prawa budowlanego. Mają one na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego dla większości inwestycji budowlanych. Co zatem zmieni się wraz z nowymi przepisami?

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane w zamierzeniu ustawodawcy ma uprościć procedury związane z przygotowaniem, rozpoczęciem i zakończeniem niewielkich i nieskomplikowanych inwestycji – mówi Krzysztof Błaszczyk, naczelnik Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowalnej w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim. – Przede wszystkim znosi wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych bez względu na gabaryty, które nie ograniczają możliwości zagospodarowania i zabudowy sąsiednich działek. Pozwolenie zostanie zastąpione tak zwaną milczącą zgodą – dodaje naczelnik. Jednocześnie nowelizacja zawiera rozwiązania, które mają zapewnić ochronę praw właścicieli nieruchomości położonych w sąsiedztwie inwestycji. Będą jednak oni zdani na siebie bardziej niż dotychczas. To nie urząd powiadomi ich o planowej budowie. Będą musieli sami dowiedzieć się o niej w urzędzie lub na jego stronie internetowej.

Poniżej przedstawiamy najbardziej istotne zmiany.

1. Rezygnacja z pozwoleń na budowę i przebudowę domu jednorodzinnego.
Zamiast dotychczasowego pozwolenia dla części inwestycji będzie wymagane dostarczenie zgłoszenia budowy wraz z projektem budowlanym i dokumentami wymaganymi w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku. Projekt musi być zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy.

Zwolnienia z pozwolenia na budowę dotyczyć będą:

• wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane zabezpieczenia przed wpływami eksploatacji górniczej
  • wolnostojących parterowych budynków gospodarczych w tym, garaży, altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie powinna przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki,
  • wolnostojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki,
  • wolnostojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2,
  • przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę,
  • zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3,
  • zjazdów z dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz zatok parkingowych na tych drogach,
  • przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 m 2,
  • sieci:
    a. elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV,
    b. wodociągowych,
    c. cieplnych,
    d. telekomunikacyjnych.
  • dociepleniu budynków o wysokości od 12 do 25 m.Wyżej wymienione przedsięwzięcia wymagają jednak zgłoszenia zgodnie z art. 30 Prawa Budowlanego.

Roboty budowlane i inwestycje, które nie wymagające ani pozwolenia ani zgłoszenia:

• wiaty o powierzchni do 50 m2, sytuowane na działce, na której znajduje si ę budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe,
  • docieplenie budynków o wysokości do 12m
  • ogrodzenia o wysokości do 2,2m

2. Wydawanie pozwoleń na budowę będzie możliwe w sytuacji, gdy inwestor uzna, że jest to dla niego korzystniejsze.

3. Mniej formalności dotyczących projektu.
Do minimum zostanie ograniczona lista obowiązkowych opinii i zapewnień.
Nowelizacja spowoduje zniesienie obowiązku dołączania oświadczeń o: zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych. Zniesiony zostanie także obowiązek dostarczenia oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki, na której będzie obiekt z drogą publiczną.

W sprawach załatwianych przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

1. Więcej obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia, a nie jak dotychczas na podstawie pozwolenia na użytkowanie.
    Są to takie obiekty jak: warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże na pięć stanowisk, obiekty magazynowe, budynki kolejowe oraz place składowe, postojowe, parkingi, a także stawy rybne.
  2. Rezygnacja z obowiązku zgłoszenia planowanego terminu rozpoczęcia prac budowlanych.
    Obecnie inwestor na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem prac budowlanych ma obowiązek zgłosić ten fakt nadzorowi budowlanemu. Był to obowiązek bardzo uciążliwy, dlatego podjęto decyzję o jego zmianie. Po 28.06.2015 r. nie trzeba będzie czekać 7 dni z rozpoczęciem robót.
  3. Czas tzw. milczącej zgody na użytkowanie (brak sprzeciwu administracji) skrócony z 21 do 14 dni.
  4. Projekt nie przewiduje zmiany dotychczasowych zasad ustalania opłaty legalizacyjnej i nie liberalizuje wymogów stawianych inwestorom w procesie legalizacji samowoli budowlanej.

W razie ewentualnych pytań można dzwonić do Wydziału Architektoniczno-Budowlanego w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim oraz do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.