Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski "Zielony Dzień" w lubomskim przedszkolu - Powiat Wodzisławski

„Zielony Dzień” w lubomskim przedszkolu

Przedszkole im. Elżbiety Sojki w Lubomi od roku bierze udział w projekcie „Gmina z dobrą energią”, w ramach którego realizowany jest konkurs „Nie truj sąsiada”.

Przedszkolaki intensywnie przez cały rok zdobywały wiedzę dotyczącą ochrony środowiska oraz walczyły z zanieczyszczeniem powietrza. Działania polegają głównie na uświadomieniu wychowankom zagrożeń wynikających z niskiej emisji spalin oraz zapobiegania im. Koordynatorami przedsięwzięcia są Aleksandra Sobol i Michalina Dudzik.

W listopadzie przedszkole zaprosiło na spotkanie przedstawicieli Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim. Aby jeszcze bardzie pokazać proekologiczną postawę, w tym dniu wszyscy przyszli do przedszkola ubrani na zielono. Z przedszkolakami spotkały się: Rozalia Kozioł i Dominika Styrnol.

Rozalia Kozioł rozpoczęła swoją prelekcję od rozmowy z dziećmi na temat: czym jest środowisko oraz w jaki sposób możemy dbać o otaczającą nas przyrodę. Wypowiedzi zostały wzbogacone o ciekawe przykłady i ilustracje. Następnie przedszkolaki przeszły do działań praktycznych. Zbierały różnego rodzaju śmieci do specjalnie przygotowanych worków, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Dzieci z lubomskiego przedszkola bardzo dobrze wywiązały się ze swojego zadania i z wielką ochotą podejmowały kolejne wyzwania. Każdy uczestnik otrzymał odznakę przyjaciela przyrody: „Jestem eko”.

Na zakończenie wszyscy otrzymali kolorowanki utrwalające zdobytą wiedzę oraz gry edukacyjne ufundowane przez Powiat Wodzisławski. Przedszkolaki gromkimi brawami podziękowały za edukacyjne spotkanie oraz wręczyły gościom ze starostwa własnoręcznie zrobione, ekologiczne upominki.