Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Zgłoś się na bezpłatną mammografię - Powiat Wodzisławski

Zgłoś się na bezpłatną mammografię

W marcu mammobus ponownie odwiedzi powiat wodzisławski. Przypadający w tym miesiącu Dzień Kobiet stanowi doskonałą okazję do zadbania o swoje zdrowie.

Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Zachęcamy kobiety w wieku 50 – 69 lat do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór wśród Polek.

Mammografię można będzie wykonać w:
Wodzisław Śląski – 13 – 16 marca przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Bogumińska 8,
Połomia gm. Mszana – 18 marca przy Krytej Pływalni, ul. Szkolna 17a,
Pszów – 18 marca przy markecie Biedronka, ul. Traugutta 26,
Rydułtowy – 18, 19 i 20 marca na Rynku, ul. Bema,
Godów – 19 i 20 marca przy Urzędzie Gminy, ul. 1 maja 53.

Z badań będą mogły skorzystać panie, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii. Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty i zdjęcia z poprzednich badań mammograficznych (jeśli są w posiadaniu). Nie jest potrzebne skierowanie lekarskie. Mammografia jest bezpłatna, refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Aby nie czekać w kolejce przy mammobusie, organizatorzy zachęcają do wcześniejszej rejestracji pod numerem telefonu: 58 666 24 44. Informacje o badaniach dostępne również na stronie internetowej www.mammo.pl.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

UWAGA: Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które nie chorowały wcześniej na raka piersi. Poprzez objęcie swoim zasięgiem jak największej liczby kobiet w populacji 50 – 69 lat, czyli najbardziej narażonej na zachorowanie na raka piersi, ma na celu zwiększenie odsetka nowotworów piersi wykrywanych w najwcześniejszym stadium zaawansowania klinicznego. Otrzymywany wynik badania skryningowego (przesiewowego) to ocenione przez dwóch lekarzy specjalistów zdjęcia rentgenowskie piersi, z krótką adnotacją – czy wynik jest zmianowy bądź bezzmianowy. Nie jest on w formie pełnego opisu diagnostycznego tak, jak przy tradycyjnym badaniu. W razie konieczności dalszej diagnostyki, list zawiera wytyczne względem sposobu postępowania.