Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Zdecydowane działania starosty wobec przejawów neonazizmu - Powiat Wodzisławski

Zdecydowane działania starosty wobec przejawów neonazizmu

„Jako starosta i od urodzenia mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego jestem zszokowany zaistniałą sytuacją” powiedział Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka komentując doniesienia medialne dotyczące neonazistowskich praktyk grupy osób w Wodzisławiu Śląskim, o jakich poinformowała w sobotę jedna ze stacji telewizyjnych.

Praktyki te mogą mieć związek z wodzisławskim stowarzyszeniem Duma i Nowoczesność, dlatego od razu w poniedziałek rano (22 stycznia) podjęte zostały konkretne działania w tej sprawie.

Na polecenie starosty rozpoczęta została procedura administracyjna, która w pierwszej kolejności polega na wysłaniu do  zarządu stowarzyszenia wezwania do złożenia w terminie 7 dni wyjaśnień w sprawie emitowanych w telewizji treści i ich związku z działalnością stowarzyszenia. Jeżeli takie wyjaśnienia nie zostaną złożone stowarzyszeniu grożą różnego rodzaju sankcje z rozwiązaniem organizacji włącznie.

Temat poruszany był w poniedziałek także podczas cyklicznego zebrania działającej przy Staroście Wodzisławskim Komisji Bezpieczeństwa i Porządku (w skład komisji wchodzą przedstawiciele policji, prokuratury, straży pożarnej, szpitala, Sanepidu). Obecny na posiedzeniu Prokurator Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim Marcin Felsztyński zadeklarował wszelką pomoc i wsparcie działań administracyjnych Powiatu w tej bulwersującej sprawie. Niezależnie od wszczęcia postępowania administracyjnego starosta wystosował także pismo do prokuratury z doniesieniem o możliwości popełnienia przestępstwa.

O godzinie 15.00 starosta spotkał się z Grzegorzem Meislem (z Inicjatywy Społecznej Jerusza)  i Marcinem Lachem (Komitet Obrony Demokracji) reprezentantami grupy sygnatariuszy skierowanego do niego listu otwartego, który podpisali też przedstawiciele kilku partii politycznych. W liście domagali się oni zdecydowanych kroków wobec zdarzeń które jak napisali „ocierają się o znamiona przestępstwa”. „Liczymy na zdecydowaną i stanowczą reakcję ze strony Pana Starosty na opisane fakty”. Starosta w obecności kompetentnych pracowników urzędu, Gabrieli Bała, naczelniczki Wydziału Obywatelskiego, Ochrony Informacji Niejawnych i Zarzadzania Kryzysowego oraz Sekretarza Powiatu Michała Lorka zrelacjonował poczynione już kroki.

Grzegorz Meisel i Marcin Lach w pełni zaakceptowali te działania i podziękowali Staroście za szybką reakcję.

„Jeszcze raz powtarzam. Zdecydowanie potępiamy to co zdarzyło się w Wodzisławiu Śląskim i wykorzystamy wszelkie możliwe środki prawne, by również na przyszłość ukrócić podobne zjawiska” powiedział kończąc spotkanie starosta Ireneusz Serwotka.