Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Zbadaj nerki za darmo. Nefrotest wraca do Wodzisławia Śl. - Powiat Wodzisławski

Zbadaj nerki za darmo. Nefrotest wraca do Wodzisławia Śl.

Mieszkańcy powiatu wodzisławskiego, którzy ukończyli 60 lat, będą mieli okazję za darmo przebadać się pod kątem chorób nerek.

W niedzielę, 27 października, w ramach ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST, która powiecie wodzisławskim gości już drugi raz, wykwalifikowany personel Centrum Dializ Fresenius w Wodzisławiu Śląskim (ul. 26 Marca 51 – na terenie kompleksu szpitalnego w Wodzisławiu Śl.) przeprowadzi testy krwi 400 wcześniej zarejestrowanym osobom. Patronat nad kampanią objął m.in. starosta Tadeusz Skatuła.

Warunkiem uczestnictwa w bezpłatnych badaniach krwi podczas tegorocznej edycji akcji NEFROTEST w Wodzisławiu Śl. jest, podobnie jak dwa lata temu, wcześniejsza rejestracja.

Zapisy prowadzone będą 22 i 23 października w godz. 10:00-15:00, wyłącznie pod dwoma numerami telefonów: 515 656 848 i 515 656 858 (wymagany będzie numer PESEL).

Celem akcji NEFROTEST jest rozpowszechnianie wśród Polaków wiedzy na temat chorób nerek, promocja profilaktyki oraz organizacja darmowych, przesiewowych badań mogących pomóc w wykryciu chorób tego narządu. Tegoroczna edycja kampanii skierowana jest do osób od 60. roku życia i tak jak w 2011 roku zakłada organizację darmowych testów krwi pod kątem rozwijającej się choroby nerek dla 400 osób. Dodatkowo do mieszkańców powiatu wodzisławskiego trafiło 2000 bezpłatnych skierowań na badania krwi (kreatynina z eGFR) i moczu.

Wyniki badań z 2011 roku w naszym powiecie, na szczęście nie są dramatyczne. Na ponad 800 prawidłowo przebadanych osób, u 80 pacjentów wyniki odbiegały od normy. – Nie znaczy to jednak, że możemy powiedzieć, że pacjenci w naszym powiecie nie mają problemu z chorobami nerek. Przypominam, że te schorzenia są dość podstępne i mogą rozwijać się przez wiele lat, nie dając żadnych wyraźnych objawów – przypomina dr n. med. Adam Riemel, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Wodzisławiu Śląskim.

Większość pacjentów przebadanych dwa lata temu, z  wynikami poza normą, znalazła się w grupie wiekowej powyżej 60. roku życia. – Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się zadedykować tę edycję NEFROTESTU sześćdziesięciolatkom. Są oni w grupie największego ryzyka zachorowania na niewydolność nerek – dodaje dr n. med. Adam Riemel. Szczególną uwagę na swoje nerki powinny jednak zwrócić także osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są także tym, którzy mają w rodzinie osoby chore na nerki.

Choroby nerek dotykają co najmniej 4 milionów Polaków. Ponieważ początkowo najczęściej nie dają wyraźnych objawów – większość osób nawet nie wie, że choruje.
Nieleczone schorzenia nefrologiczne mogą prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek – a ta nawet do śmierci. Wykryte na wczesnym etapie często można wyleczyć albo powstrzymać ich rozwój na wiele lat.