Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski ZAZ najlepszym zakładem pracy chronionej w województwie śląskim - Powiat Wodzisławski

ZAZ najlepszym zakładem pracy chronionej w województwie śląskim

Wodzisławski Zakład Aktywności Zawodowej, zatrudniający osoby niepełnosprawne, zdobył pierwsze miejsce w X edycji ogólnopolskiego konkursu „Lodołamacze” w kategorii "Zatrudnienie Chronione".

Konkurs skierowany jest do instytucji, firm i osób prywatnych angażujących się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych, tworzących nowe i coraz lepszej jakości miejsca pracy oraz dostrzegających sens, a także konieczność aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. W tegorocznej edycji jednym z laureatów został Zakład Aktywności Zawodowej Zakład Usług Pralniczych w Wodzisławiu Śląskim, zdobywając złotą statuetkę w kategorii „Zatrudnienie Chronione” i tym samym zajmując pierwsze miejsce w regionie śląskim. – Ta prestiżowa nagroda została przyznana nam za przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Nasz Zakład zatrudniając osoby niepełnosprawne daje im możliwość poprawy jakości życia oraz realizacji swoich marzeń. Lodołamacze są więc przykładem tego, że z powodzeniem można zatrudniać niepełnosprawnych – mówi Dezyderiusz Szwagrzak, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej.

Jest to drugie takie wyróżnienie dla wodzisławskiego zakładu, bowiem w 2013 r. w tej samej kategorii zajął on trzecie miejsce. Wręczenie nagród odbyło w poniedziałek w Teatrze Śląskim w Katowicach podczas Regionalnej Gali Lodołamaczy, gdzie przyznano statuetki w trzech kategoriach głównych: Zatrudnienie Chronione, Otwarty Rynek Pracy oraz Instytucja.

Aktualnie Zakład Aktywności Zawodowej zatrudnia 34 osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym i umiarkowanym, co stanowi 80 % całej załogi. Jego głównym zadaniem jest rehabilitacja społeczna i zawodowa. Zakład stwarza miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, przygotowuje ich do podjęcia pracy na otwartym rynku pracy i do samodzielnego podejmowania decyzji związanych z funkcjonowaniem w codziennym życiu.