Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Jutro dzień otwarty „Interfejsu pomocowego” - Powiat Wodzisławski

Jutro dzień otwarty „Interfejsu pomocowego”

Zapraszamy 23 czerwca do odwiedzenia Punktu Dziennego Pobytu Środowiskowego dla osób niepełnosprawnych lub niesamodzielnych, mieszczącego się w budynku Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Radlinie przy ul. Orkana, gdzie odbędzie się „Dzień Otwarty” projektu „Środowiskowy Interfejs Pomocowy”.

osoba na wózku inwalidzkim

Projekt realizowany jest przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim dzięki unijnemu wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020. W jego ramach w powiecie zostały uruchomione specjalne świetlice środowiskowe dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych (punkty dziennego pobytu środowiskowego), mieszczące się w Wodzisławiu Śląskim (budynek LO nr 1 ul. Szkolna 1), w Rydułtowach (budynek przychodni przy ul. Strzelców Bytomskich 11) oraz Radlinie (budynek ZSZ ul. Władysława Orkana 23). Dodatkowo 30 uczestników projektu zostało objętych usługami telepomocy. Osoby te otrzymały specjalne telefony z opaską SOS i mają możliwość wezwania pomocy w chwili nagłego zagrożenia, powiadomienia bliskich czy uzyskania innego rodzaju wsparcia w sytuacjach kryzysowych.

We wszystkich trzech miastach powstały też grupy wsparcia. Dzięki nim uczestnicy otrzymują pomoc środowiskową np.: w organizacji zakupów, umówieniu wizyty u lekarza, skorzystania z porad psychologa i prawnika czy innych – w zależności od zapotrzebowania.

W ramach Dnia Otwartego od godz. 8:00 do 12:00 planowany jest program animacyjny dla wszystkich odwiedzających świetlicę tego dnia. Z kolei od 12:00 – spotkanie integracyjne dla uczestników, wolontariuszy i personelu projektu, podczas którego zostaną zaprezentowane dotychczasowe rezultaty przedsięwzięcia. O sytuacji osób niepełnosprawnych w powiecie będą też mówić członkowie Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Zaplanowano ponadto program artystyczny oraz wystawę prac uczestników projektu.

Projekt „Środowiskowy Interfejs Pomocowy” realizowany jest w okresie od lutego 2017 r. do końca 2018 r. Jego wartość to: 946 774,19 zł, w tym udział środków unijnych: 804 758,06 zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020