Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Zakończono termomodernizację Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego - Powiat Wodzisławski

Zakończono termomodernizację Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego

Zakończyła się termomodernizacji obiektów Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. przy ul. Gałczyńskiego 1, w których mieści się także Zespół Szkół Zawodowych.

W ubiegłym roku wszystkie budynki placówki poddano kompleksowej termorenowacji, polegającej na ociepleniu ścian zewnętrznych i dachów. Ponadto zlikwidowano ścianki z pustaków szklanych (luksfery) zastępując je oknami PCV oraz wymieniono drzwi zewnętrzne. Z kolei w tym roku zlikwidowano starą kotłownię węglową, a budynki podłączono do sieci ciepłowniczej. Wymieniono również instalacje wentylacyjne i wybudowano nowoczesną wymiennikownię ciepła.

Ostatecznie całkowity koszt przedsięwzięcia zamknął się w kwocie 2,6 mln zł, z czego środki własne Powiatu stanowiły niecałe 5% wartości inwestycji. Stało się tak dzięki udzielonemu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wsparciu finansowemu w formie dotacji (361 tys. zł) i niskooprocentowanej pożyczce (ok. 1,3 mln zł) oraz dzięki umorzeniu części wcześniejszej zaciągniętej przez Starostwo pożyczki na trzeci etap termomodernizacji Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Pszowskiej 92 w Wodzisławiu Śl. (ok. 870 tys. zł).

Inwestycja ta przyczyni się nie tylko do poprawy komfortu cieplnego budynku, ale wpłynie na jakość powietrza atmosferycznego w najbliższej okolicy poprzez likwidację tzw. „niskiej emisji”. Już dzisiaj widoczne są efekty modernizacji. – Na razie jesteśmy jeszcze na etapie ustawiania i optymalizowania całego układu cieplnego, ale już teraz mogę potwierdzić, że ta modernizacja to trafiona inwestycja – przyznaje Bożena Rączka, dyrektor PCKU w Wodzisławiu Śl.