Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Zadbaj o „Zdrowe bicie serca” - Światowy Dzień Zdrowia - Powiat Wodzisławski

Zadbaj o „Zdrowe bicie serca” – Światowy Dzień Zdrowia

W 2013 r. Światowy Dzień Zdrowia przebiegać będzie pod hasłem "Zdrowe bicie serca" i rozpocznie roczną kampanię prozdrowotną dotyczącą problemu nadciśnienia jako głównej przyczyny udarów mózgu i zawałów serca.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie.

Głównym celem tegorocznej akcji jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i skutków nadciśnienia tętniczego, edukacja zdrowotna w zakresie zapobiegania wysokiemu ciśnieniu krwi i jego powikłaniom, a także zachęcenie osób dorosłych do regularnej kontroli swojego ciśnienia krwi i stosowania się do zaleceń lekarza.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wodzisławiu Śląskim wzorem lat ubiegłych także w tym roku planuje czynnie włączyć się do realizacji zadań zmierzających do edukacji społeczeństwa w zakresie priorytetowych problemów zdrowotnych. W ramach tegorocznej kampanii Światowego Dnia Zdrowia, PSSE organizuje między innymi szkolenie dla pielęgniarek oddziałowych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Również z inicjatywy Stacji, w szkołach na terenie powiatu wodzisławskiego odbędą się warsztaty prowadzone przez pielęgniarki, które przybliżą uczniom i nauczycielom tematykę tegorocznej akcji, zaś w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. chętni będą mogli zmierzyć ciśnienie.

Mieszkańcy powiatu, zainteresowani problematyką nadciśnienia tętniczego, mogą zgłaszać się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śl., której pracownicy udzielą podstawowych informacji, porad i wskażą, gdzie udać się po specjalistyczną pomoc.

INFORMACJE PRZYDATNE DLA KAŻDEGO:

O Światowym Dniu Zdrowia 2013

O nadciśnieniu tętniczym

Jak oszacować poziom ryzyka sercowo-naczyniowego?

Dieta – niedoceniana metoda leczenia nadciśnienia tętniczego