Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Zachwyciła ich polska gościnność, zabytki i Euro! - Powiat Wodzisławski

Zachwyciła ich polska gościnność, zabytki i Euro!

Na zaproszenie licealistów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 do Rydułtów przyjechali uczniowie i nauczyciele z Niemiec. Była to pierwsza wizyta młodzieży z zaprzyjaźnionej szkoły Handelsschule w Hamburgu, która może stać się początkiem stałej współpracy.

W ramach sześciodniowej wizyty goście mieli okazję uczestniczyć w zajęciach szkolnych
i integracyjnych oraz w pikniku polsko-niemieckim z udziałem gimnazjalistów z zaprzyjaźnionego Gimnazjum w Pszowie. Zwiedzili również miasto i okolicę, m.in. zabytkową kopalnię „Ignacy” w Rybniku-Niewiadomiu oraz Urząd Miasta Rydułtowy. W programie wymiany polsko-niemieckiej była także wycieczka do Krakowa, gdzie uczniowie udali się do Instytutu Goethego. Goście z Hamburga przyjechali do Rydułtów w czasie odbywających się w Polsce Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Mieli zatem okazję poczuć wspaniałą i niepowtarzalną atmosferę piłkarskiego święta.

Dzięki nawiązanej współpracy partnerskiej ze szkołą w Niemczech i wymianie młodzieży polsko-niemieckiej uczniowie mieli możliwość wzajemnego poznania się i integracji, poszerzenia wiedzy o kraju partnera, promowania kultury i tradycji własnej ojczyzny oraz kontaktu z językiem niemieckim – wyjaśnia Małgorzata Piotrowska, koordynatorka projektu.

Uczniowie liceum „na Skalnej” z Rydułtów z rewizytą do Hamburga w ramach wymiany polsko-niemieckiej, dofinansowanej przez PNWM w Warszawie, udadzą się 24 września.