Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Za nami ostatnia edycja kursu pomocy przedmedycznej - Powiat Wodzisławski

Za nami ostatnia edycja kursu pomocy przedmedycznej

Jak postępować, by nie zaszkodzić oraz jak szybko pomóc i uratować życie - tego mogły się dowiedzieć uczestniczki czterech edycji kursu udzielania pomocy przedmedycznej w wypadkach z małymi dziećmi.

Zajęcia, w których udział był bezpłatny, odbywały się od kwietnia do listopada tego roku. Organizatorem kursów było Polskie Towarzystwo Kulturalne Młodzieżowy Ośrodek „Flota Młodych – Port Wodzisław Śląski” przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego  w Wodzisławiu Śl. w ramach zadania publicznego na rok 2012 pod nazwą „Szczęśliwa Kobieta Rodzinie na Zdrowie. Promocja zdrowego stylu życia kobiet – mieszkanek powiatu wodzisławskiego”.

Najtrudniej było z dotarciem z naszą ofertą do mieszkanek powiatu – mówi Sylwia Płukis,  organizator kursów. Przygotowaliśmy bardzo dobrą reklamę w postaci zaproszeń, ulotek i plakatów rozwieszonych w miejscach publicznych (takich jak ośrodki zdrowia, sklepy, przedszkola, urzędy), a także informacji  na stronach internetowych oraz w prasie lokalnej, zainteresowanie kursem było małe. Panie, które zapisały się na zajęcia, były bardzo zadowolone – dodaje. W warsztatach udział wzięło w sumie 45 kobiet.

Szkolenia prowadziła Marietta Preś, instruktor pierwszej pomocy, praktyk w dziedzinie ratownictwa, która przedstawiła techniki postępowania, na przykład w trakcie zakrztuszenia się dziecka, oparzenia, ukąszenia przez owady, stłuczenia. Prowadząca podkreślała również jak ważna jest każda minuta podczas udzielania pierwszej pomocy, poinstruowała jak szybko i bezpiecznie zorganizować pomoc zanim przyjedzie karetka.

W ramach spotkań zorganizowano także zajęcia praktyczne oraz indywidualne z manekinem. Panie miały okazję spróbować i przekonać się jak należy tamować upływ krwi,  sprawdzać tętno osoby nieprzytomnej czy dokonywać resuscytacji. Pani instruktor pokazała, że przedmioty codziennego użytku, takie jak woreczki foliowe, deseczki czy sznurki mogą być pomocne podczas organizacji pomocy przedmedycznej. Uczestniczki warsztatów dowiedziały się  również jak bezpiecznie zapinać  dziecko w foteliku samochodowym.