Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Za nami konferencja poświęcona wsparciu MŚP - Powiat Wodzisławski

Za nami konferencja poświęcona wsparciu MŚP

Kto może ubiegać się o wsparcie ze środków unijnych oraz Krajowego Funduszu Szkoleniowego? W jakiej wysokości i na jakie działania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było uzyskać podczas konferencji zorganizowanej 24 maja przez Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śląskim.

„Wsparcie rozwojowe Małych i Średnich Przedsiębiorstw – dofinansowanie szkoleń i doradztwa dla pracodawców i pracowników w oparciu o fundusze unijne” – pod taką nazwą Powiatowy Urząd Pracy zorganizował konferencję, której głównym celem było zapoznanie pracodawców z terenu powiatu z nowymi możliwościami dofinansowania w zakresie rozwoju zawodowego pracownika i pracodawcy.

Spotkanie otworzyła dyrektor Anna Słotwińska-Plewka, która powiedziała, że zainteresowanie szkoleniami pracowników ciągle wzrasta. – To dobra informacja, ponieważ płynie z niej wniosek, że firmy w powiecie wodzisławskim chcą się rozwijać i dostrzegają konieczność szkolenia i podwyższania kwalifikacji swoich pracowników – podkreślała dyrektor urzędu.

Możliwości rozwoju firm w ramach środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) przedstawiła Patrycja Borecka. KFS funkcjonuje od 2014 r. i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród pracodawców. Celem utworzenia funduszu jest ochrona pracowników przed utratą pracy z powodu braku odpowiednich kompetencji i kwalifikacji, zawodowych, niedostosowanych do wymagań rozwijającej się gospodarki. O skali zainteresowania pracodawców wsparciem funduszu mówi wartość środków przekazanych przez wodzisławski PUP firmom, która w ciągu trzech lat wzrosła dziesięciokrotnie z 75,7 tys. zł w 2014 r. do 756,7 tys. zł w roku 2017. Podczas spotkania poinformowano m.in. o ogłoszonym naborze wniosków w ramach posiadanego limitu środków oraz o priorytetach wsparcia.

Monika Borowiec z Funduszu Górnośląskiego S.A. z Katowic mówiła z kolei o możliwościach wsparcia ze środków unijnych. Fundusz Górnośląski S.A jest jednym z pięciu operatorów, który pozyskał 180 mln zł w ramach projektu: „Wsparcie rozwojowe MŚP w województwie śląskim”, współfinansowanego w ramach Poddziałania 8.2.3 Wsparcie dla przedsiębiorców i ich pracowników w zakresie rozwoju przedsiębiorstwa, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

W swoim wystąpieniu przedstawicielka funduszu omówiła warunki przyznania wsparcia w ramach projektu adresowanego do przedsiębiorców MŚP z województwa śląskiego, którzy chcą inwestować w kwalifikacje własne i swoich pracowników, schemat funkcjonowania Podmiotowego Systemu Finansowania w województwie śląskim oraz jego główne atuty, a także działanie Bazy Usług Rozwojowych.

Po zakończeniu konferencji każdy z pracodawców mógł indywidualnie skonsultować się z przedstawicielami urzędu pracy oraz Funduszu Górnośląskiego.