Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski „Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym” - Powiat Wodzisławski

„Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wodzisławiu Śląskim przypomina, że 7 kwietnia br. obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku tematem przewodnim kampanii będzie bezpieczeństwo żywności.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Każdego roku motyw przewodni poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. Obchody Światowego Dnia Zdrowia stwarzają możliwość podjęcia wielu działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi.

Współczesne zagrożenia bezpieczeństwa żywności

Tegoroczna tematyka jest okazją do przypomnienia i podkreślenia roli, jaką zarówno rząd jak i rolnicy, producenci czy sprzedawcy, ale także każdy z nas jako konsument, odgrywa w zapewnieniu bezpieczeństwa tego, co trafia „z pola na nasz stół”.

Jakość spożywanych pokarmów (ich świeżość, skład czy ewentualne zanieczyszczenie) znacząco wpływa na zdrowie ludzkości. Żywność zawierająca szkodliwe bakterie, wirusy i pasożyty lub niebezpieczne chemiczne substancje może być przyczyną wielu chorób, począwszy od zatruć pokarmowych aż do nowotworów. Według statystyk, skutki spożycia niebezpiecznych produktów żywnościowych są przyczyną śmierci 2 milionów ludzi rocznie, w tym również wielu dzieci.

Stale pojawiają się coraz to nowe zagrożenia bezpieczeństwa żywności. Zmiany w jej produkcji, dystrybucji i konsumpcji, zmiany środowiskowe, nowe pojawiające się patogeny, odporne na środki przeciwdrobnoustrojowe – wszystko to stanowi wyzwanie dla krajowych systemów bezpieczeństwa żywności. Większa mobilność ludzi i rozwój handlu dodatkowo zwiększają prawdopodobieństwo międzynarodowego rozprzestrzeniania się zagrożenia. Produkcja i obrót żywnością odbywają się coraz bardziej globalnie, tym samym konieczna staje się potrzeba wzmocnienia systemów bezpieczeństwa żywności wewnątrz i pomiędzy krajami.

5 kluczy do bezpiecznej żywności

WHO opracowała zestaw praktycznych zaleceń dotyczących przygotowywania i przechowywania żywności:

1. Utrzymywanie czystości:
– myj ręce przed kontaktem z żywnością i podczas jej przygotowywania,
– myj ręce po wyjściu z toalety,
– myj i odkażaj wszystkie powierzchnie i sprzęty wykorzystywane podczas przygotowywania żywności,
– chroń kuchnię i żywność przed owadami i innymi zwierzętami.
DLACZEGO? Większość mikroorganizmów bytujących wokół nas nie wywołuje chorób. Jednakże część z nich, znajdująca się w płynach, wodzie, na ciele zwierząt i ludzi może być niebezpieczna i może stać się przyczyną choroby. Są one przenoszone na rękach, ubraniach i sprzęcie, np. deskach do krojenia. Nawet niewielki kontakt z nimi może spowodować przeniesienie ich na żywność i doprowadzić do wystąpienia zakażeń pokarmowych.

2. Oddzielanie żywności surowej od gotowej do spożycia:
oddzielaj surowe mięso, drób, owoce morza, warzywa okopowe od innej żywności,
– do przygotowywania surowej żywności używaj oddzielnego sprzętu i przedmiotów, np. noży i desek do krojenia,
– magazynuj żywność w oddzielnych pojemnikach, tak aby nie dopuścić do kontaktu między żywnością surową a gotową do spożycia.
DLACZEGO? Surowa żywność, przede wszystkim mięso, drób, owoce morza, warzywa okopowe (i odpady pochodzące z tych produktów) mogą zawierać niebezpieczne mikroorganizmy. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo przeniesienia drobnoustrojów na inną żywność podczas jej przygotowywania i magazynowania.

3. Dokładne gotowanie:
– gotuj dokładnie, przede wszystkim mięso, drób, jaja i owoce morza,
– żywność taką jak np. zupy doprowadzaj do wrzenia tak, aby zyskać pewność, że osiągnęła ona temperaturę 70°C; co do mięsa i drobiu, musisz mieć pewność, że soki z wnętrza tych produktów są czyste – nie różowe,
– odgrzewaną żywność przed spożyciem również odgrzej do temperatury powyżej 70° C.
DLACZEGO? Właściwa obróbka termiczna żywności prowadzi do zabicia prawie wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów. Badania pokazują, że podgrzanie żywności do temperatury 70°C, pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa konsumentów. Szczególną uwagę zwróć na mięso mielone, duże partie mięsa i cały drób.

4. Utrzymywanie żywności w odpowiedniej temperaturze:
– nie pozostawiaj ugotowanej żywności w temperaturze pokojowej przez okres dłuższy niż dwie godziny,
– wszystkie gotowane i łatwo psujące się produkty przechowuj w lodówce (najlepiej w temperaturze poniżej 5°C),
– utrzymuj wysoką temperaturę (ponad 60°C) gotowanych potraw tuż przed podaniem,- nie przechowuj żywności zbyt długo, nawet jeśli przechowujesz ją w lodówce,
– nie rozmrażaj zamrożonej żywności w temperaturze pokojowej (zanurz produkt w ciepłej wodzie lub użyj urządzeń grzejnych).
DLACZEGO? Mikroorganizmy mogą namnażać się bardzo szybko, jeśli żywność przetrzymywana jest w temperaturze pokojowej. Podczas przechowywania żywności w temperaturze poniżej 5°C lub powyżej 60°C, wzrost mikroorganizmów jest wolniejszy lub nawet powstrzymany. Pamiętaj jednak, że niektóre niebezpieczne mikroorganizmy namnażają się w temperaturze poniżej 5° C.

5. Używanie bezpiecznej wody i żywności:
– używaj bezpiecznej wody lub poddaj ją takim działaniom, aby stała się ona bezpieczna,
– do spożycia wybieraj tylko świeżą i zdrową żywność,
– wybieraj żywność, która została przygotowana tak, aby była bezpieczna, np. pasteryzowane mleko,
– myj owoce i warzywa, szczególnie jeśli jesz je na surowo,
– nie jedz żywności, która utraciła już datę przydatności do spożycia.
DLACZEGO? Surowe produkty, w tym woda i lód mogą być zanieczyszczone niebezpiecznymi mikroorganizmami i substancjami chemicznymi. Toksyczne substancje mogą powstawać w uszkodzonej lub spleśniałej żywności. Uważnie wybieraj surowe produkty i stosuj proste metody (tj. mycie i obieranie), które mogą obniżyć ryzyko zakażenia i zachorowania.

Ulotka zawierająca ww. informacje na temat 5 kluczy do bezpiecznej żywności (plik PDF)POBIERZ

Źródło: WHO