Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wykazali się wiedzą o regionie - Powiat Wodzisławski

Wykazali się wiedzą o regionie

Zespół Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. zwyciężył w dziesiątym Powiatowym Konkursie Wiedzy o Regionie.

Jubileuszowa edycja odbyła się 5 grudnia w Zespole Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śl. Tematyka tegorocznego konkursu dotyczyła gmin: Marklowic i Lubomi oraz miasta Wodzisławia Śl. Jak podkreślają organizatorki: Anna Hołomek i Grażyna Włoch –  Celem konkursu jest nie tylko rozwijanie tematyki wiedzy o regionie, ale również propagowanie gwary śląskiej.

W zmaganiach konkursowych wzięła udział młodzież szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Wodzisławskiego, łącznie siedem trzyosobowych drużyn. Rywalizację podzielono na dwa etapy: eliminacje oraz finał, do którego awansowały trzy najlepsze drużyny. Uczniowie musieli odpowiadać na pytania o różnym stopniu trudności z wielu dziedzin, m.in. z historii, geografii, architektury, kultury oraz administracji regionu. Musieli także przetłumaczyć określenia gwarowe i nazwy polskie czy też podać gwarowe określenia elementów regionalnego stroju śląskiego.

Najlepszą znajomością wiedzy o naszym regionie wykazała się reprezentacja Zespołu Szkół. im. 14 Pułku Powstańców Śląskich. Drugie miejsce zdobyła młodzież z wodzisławskiego „Ekonomika”, a trzecie uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury, któremu przewodniczył Wicestarosta Powiatu – Dariusz Prus. Gościem specjalnym była Bernadeta Koczwara, laureatka wielu konkursów gawędziarskich.