Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wyjątkowy festiwal wiedzy w I LO - Powiat Wodzisławski

Wyjątkowy festiwal wiedzy w I LO

24 marca w I Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu Śląskim odbył się I Festiwal Wiedzy "Nauka - sposób na sukces". Rozmach imprezy potwierdził, że wodzisławskie liceum jest jedną z najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w regionie.

W I Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu Śl. zapanowała prawdziwie akademicka atmosfera. Zawitali tu pracownicy naukowi, doktoranci i studenci kół naukowych aż 10 uczelni wyższych: Politechniki Śląskiej, Wrocławskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetów: Śląskiego, Opolskiego, Wrocławskiego, Ekonomicznego Kampus w Rybniku, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Ten jedyny w swoim rodzaju festiwal wiedzy miał na celu popularyzację nauki oraz wspomaganie uczniów Jedynki w wyborze kierunku studiów.

Podczas części oficjalnej zebrani uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu inauguracyjnego „Ignorantia iuris nocet. Nieznajomość prawa szkodzi”, który wygłosił absolwent I LO – obecnie Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UŚ, dr hab. prof. UŚ Piotr Pinior. Wśród przedstawicieli świata nauki, obecnych było wielu absolwentów, m. in. : dr hab. inż. Edyta Hetmaniok– Prodziekan Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej, dr Bernard Grzonka – pracownik naukowy Zakładu Komunikowania Międzynarodowego i Systemów Medialnych Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UŚ, ks. dr Dawid Ledwoń – adiunkt w Katedrze Teologii Biblijnej Starego i Nowego Testamentu Wydziału Teologicznego UŚ, dr inż. Piotr Słanina – pracownik naukowy Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej, dr Michał Szawerna – adiunkt w Zakładzie Translatoryki Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz liczni studenci kół naukowych zaproszonych uczelni.
Najważniejszym punktem części oficjalnej Festiwalu było podpisanie porozumień o współpracy z:
Uniwersytetem Opolskim, reprezentowanym przez Prorektora UO dr hab. prof.
Izabellę Pisarek,
– kolejnymi wydziałami Uniwersytetu Śląskiego (Prawa i Administracji, Nauk
Politycznych i Dziennikarstwa, Matematyki, Fizyki i Chemii, Teologii, Katedry
Międzynarodowych Studiów Polskich), reprezentowanymi przez dr. hab. prof.
UŚ Piotra Piniora,
Politechniką Śląską (Wydział Matematyki Stosowanej), w imieniu której
porozumienie podpisała dr hab. inż. Edyta Hetmaniok.
Po części oficjalnej uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w sumie w 33 (!) tematycznych warsztatach, wykładach i pokazach prowadzonych przez pracowników naukowych oraz studentów kół naukowych. „Coaching – nowa moda czy przepis na sukces?:, „Taktyka przesłuchania świadka – od praktyki polskiego komisariatu do metod FBI”, „Technologia odczytu fal mózgowych”, „Podstawy działania, programowania oraz projektowania automatyki budynkowej”, czy terenowa gra edukacyjna „Na tropie języka”, to tylko przykładowe tematy zajęć, w jakich brali udział uczniowie klas I-III .

Więcej też w relacji wideo Telewizji TVT: http://www.powiatwodzislawski.pl/festiwal-wiedzy-w-i-lo.html