Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wspólnie będą kształcić młodych artystów i nie tylko - Powiat Wodzisławski

Wspólnie będą kształcić młodych artystów i nie tylko

Wodzisławskie II Liceum Ogólnokształcące i Liceum Plastyczne oraz Gimnazjum im. prof. Gruchmanowej w Marklowicach będą współpracować przy kształceniu uczniów zainteresowanych kierunkami artystycznymi oraz ścisłymi i przyrodniczymi. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w środę w wodzisławskiej szkole w obecności m.in. Starosty Tadeusza Skatuły oraz Dyrektora Gminnego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Marklowicach, a zarazem Członka Zarządu Powiatu Jolanty Tomaszewskiej.

Pierwsze efekty współpracy już widać. Kilkunastoosobowa grupa młodzieży z gimnazjum w Marklowicach uczestniczyła bowiem w warsztatach rysunku, które dla swoich młodszych kolegów i koleżanek poprowadzili uczniowie liceum plastycznego. Takich zajęć ma być więcej. W ramach współpracy wodzisławski „plastyk” zorganizuje dla gimnazjalistów wykłady, pokazy, zajęcia plenerowe, konkursy itp. Będzie też merytorycznie i programowo wspomagać realizację przedmiotów artystycznych w gimnazjum. Ponadto obie placówki będą propagować ideę i dorobek wzajemnej współpracy.

Satysfakcji z podpisania umowy nie ukrywała pani dyrektor marklowickiego gimnazjum Halina Winkler, która podkreślała, że pomysł na poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły o kierunki artystyczne – nie tylko plastyczne, ale również taneczne i inne – wdrożyła w ramach pewnego eksperymentu. Okazało się, że pomysł chwycił. Powstały więc dwie klasy artystyczne, w których co ciekawe znaczną część stanowią uczniowie spoza Marklowic. Porozumienie z Liceum Plastycznym, które samo funkcjonuje pod patronatem Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, ma wesprzeć szkołę w realizacji tego autorskiego projektu.

Gimnazjum w Marklowicach zostanie też włączone przez II LO w Wodzisławiu Śl. do projektu współpracy z Akademią Górniczo – Hutniczą w Krakowie, mającego na celu podniesienie poziomu kształcenia w przedmiotach ścisłych i przyrodniczych. Dzięki temu gimnazjaliści będą mogli m.in. brać udział w zajęciach organizowanych w liceum przez pracowników naukowych jednej z najlepszych uczelni technicznych w kraju. Już za tydzień spotkają się z dr. inż. Pawłem Armatysem – prodziekanem Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH.