Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wsiądź do pociągu z Ekonomikiem! - Powiat Wodzisławski

Wsiądź do pociągu z Ekonomikiem!

Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim po raz pierwszy został współorganizatorem wojewódzkiej gry miejskiej „Fair train”, która odbyła się 16 listopada w Katowicach.

Termin ten nie był przypadkowy, bowiem w tym czasie obchodzony jest Tydzień Edukacji Globalnej. Gra miejska przeznaczona była dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli z woj. śląskiego. Jej celem było upowszechnianie wiedzy z zakresu edukacji globalnej, promowanie wolontariatu, czytelnictwa i umiejętności wyszukiwania informacji.

Gra rozpoczęła się w Pałacu Młodzieży, gdzie zespoły uczniów i nauczycieli powitała Dorota Egner, nauczycielka z Zespołu Szkół Handlowych im. Bolesława Prusa z Katowic, która dokładnie wyjaśniła uczestnikom zasady gry, a młodzieży obsługującej poszczególne stacje – obowiązki. O godzinie 9:30 pociąg ruszył.

Nasz Ekonomik reprezentowali uczniowie klasy II technikum handlowego. Były to dwie drużyny: Paulina Dzierżęga i Krzysztof Styrnol wraz z opiekunem Katarzyną Grycman-Wieczorek oraz Wiktoria Hawrylak i Hanna Kalisz z Joanną Musioł. W ciągu czterech godzin drużyny odwiedziły dwanaście stacji rozlokowanych w różnych częściach katowickiego rynku i jego okolic. Uczestnicy odwiedzili między innymi Centrum Organizacji Pozarządowych, Akademię Sztuk Pięknych, Dom Aniołów Stróżów, Bibliotekę Miejską, liczne kawiarnie promujące zdrową żywność i wiele innych ciekawych miejsc. Stacja Ekonomika mieściła się w Dziale Teatralno-Filmowym w Muzeum Historii Katowic, gdzie nasza młodzież pod czujnym okiem opiekuna przygotowała quiz i zadania praktyczne związane z tematyką równości płci.

Pociąg „Fair train” zatrzymał się na stacji w Pałacu Młodzieży. Tam na wszystkich uczestników i zaproszonych gości czekał zdrowy poczęstunek, w tym żywność serwowana w ekologiczny sposób, bez plastikowych naczyń, zgodnie z ideą gry. Przed ogłoszeniem wyników młodzież obejrzała jeszcze prezentację multimedialną podsumowującą edycję gry miejskiej z 2015 r.

Gra uliczna "Fair Train" Gra uliczna "Fair Train"