Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wręczono medale za zasługi dla obronności kraju - Powiat Wodzisławski

Wręczono medale za zasługi dla obronności kraju

Wczoraj, 30 grudnia, w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim odbyła się uroczystość wręczenia medali „Za zasługi dla obronności kraju".

Odznaczenia za szczególne zasługi na rzecz rozwoju i umacniania systemu obronnego kraju przyznawane przez Ministra Obrony Narodowej wręczyli z-ca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Rybniku mjr Adrian Klimek oraz Starosta Wodzisławski Tadeusz Skatuła.

Brązowe medale za zasługi dla obronności kraju w tym roku otrzymali:
Bogdan Burek – z-ca wójta Lubomi
Piotr Oślizło – były wójt Gorzyc
Aleksandra Tkocz –
Kierownik Referatu Planowania i Inwestycji w Urzędzie Gminy w Mszanie
Stanisław Drosio, Piotr Lewandowski i Łukasz Naczyński –
Jednostka Strzelecka 2023 im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim.

Brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju” odznaczony został również starosta Tadeusz Skatuła.

Medal „Za zasługi dla obronności kraju” to polskie odznaczenie wojskowe nadawane przez ministra obrony narodowej. Medal został ustanowiony przez Sejm ustawą z dnia 21 kwietnia 1966 r. Według ustawy, stanowi uznanie dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju. Medal może być również nadawany jednostce wojskowej, organizacji społecznej, przedsiębiorstwu, zakładowi lub instytucji. Wraz z odznaką wyróżnienia wręczana jest legitymacja.
Medal posiada trzy stopnie:
• Złoty Medal
• Srebrny Medal
• Brązowy Medal.
Zasady nadawania medalu zmieniono rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 kwietnia 1991. Według tego rozporządzenia, medal nadaje się osobom, które:
1) wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z obronnością kraju albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych;
2) posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej, techniki wojskowej oraz potencjału obronnego, jak również w zakresie szkolenia i wychowania wojskowego;
3) swoją pracą zawodową lub działalnością w organizacjach społecznych znacznie przyczyniły się do rozwoju i umocnienia systemu obronnego kraju.