Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wręczono medale „Za zasługi dla obronności kraju” - Powiat Wodzisławski

Wręczono medale „Za zasługi dla obronności kraju”

W piątek, 27 kwietnia, w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim odbyła się uroczystość wręczenia medali „Za zasługi dla obronności kraju".

Odznaczenia przyznawane przez Ministra Obrony Narodowej pięciu zasłużonym pracownikom administracji samorządowej w powiecie wodzisławskim wręczył szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku mjr Wacław Wojaczek oraz Starosta Wodzisławski Tadeusz Skatuła.

Medale za szczególne zasługi na rzecz rozwoju i umocnienia systemu obronnego kraju poprzez pracę zawodową w tym roku otrzymali:
Andrzej Nowogórski ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. – medal złoty;
Maria Fibic – zastępca Wójta Lubomi – medal brązowy;
Gerarda Grzonka – urzędniczka Urzędu Gminy w Mszanie – medal brązowy;
Wiesław Mrówka – pracownik Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. – medal brązowy;
Bogusława Naczyńska z Urzędu Gminy w Marklowicach – medal brązowy.

Medal „Za zasługi dla obronności kraju” to polskie odznaczenie wojskowe nadawane przez ministra obrony narodowej. Medal został ustanowiony przez Sejm ustawą z dnia 21 kwietnia 1966 r. Według ustawy, stanowi uznanie dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju. Medal może być również nadawany jednostce wojskowej, organizacji społecznej, przedsiębiorstwu, zakładowi lub instytucji. Wraz z odznaką wyróżnienia wręczana jest legitymacja.
Medal posiada trzy stopnie:
•    Złoty Medal
•    Srebrny Medal
•    Brązowy Medal.
Zasady nadawania medalu zmieniono rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 kwietnia 1991. Według tego rozporządzenia, medal nadaje się osobom, które:
1.    Wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z obronnością kraju albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych;
2.    Posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej, techniki wojskowej oraz potencjału obronnego, jak również w zakresie szkolenia i wychowania wojskowego;
3.    Swoją pracą zawodową lub działalnością w organizacjach społecznych znacznie przyczyniły się do rozwoju i umocnienia systemu obronnego kraju.