Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wodzisławsko – moskiewskie barwy przyjaźni - Powiat Wodzisławski

Wodzisławsko – moskiewskie barwy przyjaźni

W Wodzisławiu Śl. gościła kilkunastoosobowa grupa młodzieży z Moskwy.

Przez tydzień, od 7 do 14 października, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim gościli swoich rówieśników z moskiewskiego Gimnazjum nr 1518. Polscy uczniowie zrewanżowali się Rosjanom za życzliwe przyjęcie ich w maju, kiedy to grupa wodzisławskich uczniów odwiedziła Moskwę.

Realizacja polsko-rosyjskich wymian szkolnych odbywała się pod hasłem „Barwy przyjaźni” i była jednym z efektów projektu „Mobilność edukacyjna odpowiedzią na potrzeby współczesnej Europy” realizowanego przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. z Akademią Podwyższania Kwalifikacji i Doskonalenia Zawodowego Pracowników Oświaty w Moskwie.

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzenia szkoły i spotkania z dyrektorem Anną Brachmańską- Uherek. Uczniowie z Moskwy mieli okazję zatańczyć poloneza, a polscy – rosyjską „trojkę’’. Były wspólne warsztaty językowo-kulturowe, zajęcia sportowe i udział w warsztatach rękodzieła z instruktażem lokalnych artystów oraz w zajęciach z zakresu profilaktyki uzależnień.

Rosjanie odbyli też krótki kurs nauki języka polskiego i wspólnie z polskimi kolegami próbowali definiować sens polskich i rosyjskich przysłów narodowych. W programie wizyty nie zabrakło również zwiedzania Wodzisławia Śl. i okolic oraz wyjazdów do Krakowa, Zakopanego i Oświęcimia.

Jak mówi koordynatorka wymiany, Bogumiła Różańska – Świerkot, kilkunastomilionową Moskwę i niewielki Wodzisław Śl. w tych dniach połączył „dialog kultur”. Z kolei dyrektor PODN Grażyna Majchrowska nie ukrywa satysfakcji ze współpracy nawiązanej przez I LO z Gimnazjum nr 1518. Liczy też, że w partnerstwa i wymiany polsko – rosyjskie zaangażują się inne szkoły. Jak bowiem stwierdza współpraca polskich i rosyjskich szkół, mimo sąsiedztwa obu krajów, należy do rzadkości.