Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wodzisławskie Liceum „Tischnera” organizuje Maraton Pisania Listów Amnesty International - Powiat Wodzisławski

Akcję zaplanowano na piątek, 7 grudnia, w godzinach 8:00 do 17:00. Odbywać się ona będzie w ramach realizowanego w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi projektu „Jeden świat – kluby filmowe”. W ramach tego przedsięwzięcia, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, uczniowie, w oparciu o obejrzane filmy dokumentalne, podejmują dyskusję o najważniejszych problemach współczesnego świata, m.in. prawach człowieka, nierównościach społecznych, zmianach klimatycznych itp.

Celem projektu jest kształtowanie wśród młodych ludzi postawy odpowiedzialności za współczesny świat i zachęcanie ich do osobistego zaangażowania na rzecz pozytywnych zmian. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej i Ministerstwa Spraw Zewnętrznych.

Z kolei Maraton Pisania Listów to coroczna ogólnoświatowa akcja Amnesty International, podczas której każdy może napisać swój własny list, wyrażający indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka. Celem jest wywarcie społecznej presji (głównie poprzez ilość dostarczanych listów) na rządach państw, które prześladują osoby walczące o prawa człowieka. W ubiegłych latach akcja doprowadziła do uwolnienia niektórych więźniów, pokrzywdzonych przez organy łamiące prawa do wolności i wolności słowa.

Maraton Pisania Listów w wodzisławskim liceum odbywać się będzie w piątek, 7 grudnia, w godzinach 8:00-17:00. W tym czasie szkoła jest otwarta dla wszystkich, którzy chcą zaangażować się w tą niezwykłą międzynarodową akcję.

Co ważne, aby wziąć udział w akcji nie trzeba znać języków obcych – listy pisane są w języku polskim i wysyłane do ambasad danych państw. Nie liczy się również „walor estetyczny” listu. List może więc napisać każdy, kto chcę wyrazić swój sprzeciw i doprowadzić do zakończenia aktów przemocy wobec osób pokrzywdzonych.

Równolegle do Maratonu w szkole będzie realizowana Iv edycja projektu „Fantasy”.