Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wodzisławscy strażacy otrzymali nowy sprzęt - Powiat Wodzisławski

Wodzisławscy strażacy otrzymali nowy sprzęt

Dzisiaj na dziedzińcu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. odbyła się uroczystość przekazania strażakom sprzętu zakupionego za pieniądze lokalnych samorządów w minionym roku.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele miast i gmin z terenu powiatu wodzisławskiego. W imieniu powiatu wodzisławskiego nowe wyposażenie strażakom przekazał starosta Ireneusz Serwotka oraz przewodniczący rady Eugeniusz Wala.

Ze środków finansowych Starostwa Powiatowego oraz samorządów miejskich i gminnych powiatu wodzisławskiego zakupiono w 2016 r. m.in samochód kwatermistrzowski Citroen, sprzęt do ratownictwa technicznego (rozpieracz ramieniowy, rozpieracz kolumnowy i nożyce), a także awaryjny agregat prądotwórczy do zasilania budynku komendy – w szczególności Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego i Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, ubranie do ratownictwa lodowego, agregaty prądotwórcze do zasilaniu urządzeń medycznych użytkowanych w domu chorego oraz pompa pływająca.

Starosta podkreślił, że większość przekazanego sprzętu, choć formalnie jest na stanie Powiatowego Magazynu Zarządzania Kryzysowego, trafiła w ręce strażaków, by był on na co dzień wykorzystywany w niesieniu pomocy mieszkańcom powiatu. Okazało się zresztą, że jest on już w użytku. Kilka dni temu strażacy musieli bowiem użyć agregatu do podtrzymywania pracy urządzeń medycznych w domu jednego z ciężko chorych mieszkańców naszego powiatu.

Łączna wartość przekazanego w minionym roku sprzętu to około 200 000 zł, z czego ze strony Powiatu Wodzisławskiego oraz gmin Marklowice i Godów, które w 2017 roku wspomogły finansowo Powiatowy Magazyn Zarządzania Kryzysowego, to ok. 85 000 zł.

To jednak nie wszystko. Podczas spotkania starosta Ireneusz Serwotka poinformował bowiem, że zarząd powiatu podjął już decyzję o wsparciu w 2017 r. lokalnej straży pożarnej kwotą 100 000 zł z przeznaczeniem na zakup nowego wozu bojowego z drabiną o wysokości min. 37m, która zastąpi obecnie używany wyeksploatowany sprzęt. Środki na zakup pojazdu mają pochodzić głównie z budżetu komendy wojewódzkiej PSP, jednak potrzebny jest również tzw. wkład własny. Stąd decyzja władz powiatu, dzięki której od lat wyczekiwana drabina powinna trafić do wodzisławskich strażaków.

Na zakończenie spotkania odbyła się prezentacja sprzętu oraz pokaz ratownictwa drogowego, do aktywnego udziału w którym strażacy zaprosili również gości.