Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wodzisławianie laureatami "Uniwersytetu Licealisty" SUM - Powiat Wodzisławski

Wodzisławianie laureatami „Uniwersytetu Licealisty” SUM

Niemal połowa laureatów egzaminu końcowego Uniwersytetu Licealisty prowadzonego przez Śląski Uniwersytet Medyczny to uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl.

W roku szkolnym 2014/15 wodzisławskie liceum podpisało z uczelnią umowę o przystąpieniu do programu pt.: „Uniwersytet Licealisty”. To inicjatywa ŚUM, której celem jest promocja studiów medycznych oraz pogłębianie wiedzy młodzieży licealnej w zakresie nauk przyrodniczych. W ramach projektu licealiści biorą udział w organizowanych przez Uniwersytet zajęciach m.in. z zakresu biochemii, chemii, parazytologii, anatomii, fizjologii, genetyki i nauki o zdrowiu. Mogą też uczestniczyć w uczelnianym życiu kulturalnym i sportowym oraz w wydarzeniach naukowych. Po zakończeniu cyklu kształcenia młodzież przystępuje do egzaminu końcowego organizowanego przez ŚUM w formie ogólnopolskiego konkursu. Jego laureaci otrzymują dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na studia wyższe.

Do zeszłorocznej edycji programu zgłosiły się czterdzieści dwa licea z województwa śląskiego, przeprowadzające egzamin maturalny z biologii w zakresie rozszerzonym. W sumie aż sto czterdzieścioro troje uczniów przystąpiło do testu z biologii, chemii i fizyki. Tylko jednak czterdzieścioro jeden z nich zakwalifikowało się do udziału w zajęciach prowadzonych przez uniwersytet. W tej grupie znalazło się aż siedmioro uczniów I LO w Wodzisławiu Śl. Byli to: Jacek Piecha (najwyższy wynik na liście zakwalifikowanych), Monika Wdowiak, Małgorzata Rodak, Kamil Tytko, Ewa Porwoł, Wojciech Szymiczek, Kinga Brawańska.

W połowie czerwca w auli Wydziału Lekarskiego w Katowicach odbył się egzamin końcowy, który miał formę konkursu ogólnopolskiego. Z czterdziestu jego uczestników, tylko dwunastu udało się zdobyć tytuł laureata i dodatkowe punkty w rekrutacji na studia. W szczęśliwej dwunastce znalazło się aż pięciu uczniów I LO. Są to maturzyści: Ewa Porwoł i Jacek Piecha (oboje zdobyli maksymalną liczbę punktów), Małgorzata RodakWojtek Szymiczek, a także uczennica klasy drugiej Kinga Brawańska.

Nasza młodzież ma już też godnych następców w projekcie, ponieważ przez proces rekrutacyjny na kolejny rok szkolny z powodzeniem przebrnęła kolejna siedmioosobowa grupa uczniów wodzisławskiego ogólniaka. Są to: Klaudia Kusienicka, Justyna Matuła, Marcin Parma, Monika Przybyła, Michalina Szczęsny, Kacper Szymański oraz Marta Zeug. Od października będą oni w ramach „Uniwersytetu Licealisty” uczestniczyć w zajęciach realizowanych na Wydziale Lekarskim ŚUM.