Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" - Powiat Wodzisławski

Wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”

Po przeanalizowaniu wyjaśnień złożonych przez Stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność” Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka zdecydował o skierowaniu do sądu w piątek 16.02.2018 r. wniosku o rozwiązanie organizacji.

Przypomnijmy, że nazwa stowarzyszenia oraz jego członkowie pojawili się w reportażu dziennikarskim jednej ze stacji telewizyjnych dotyczącym propagowania neonazizmu w Polsce oraz zorganizowania obchodów urodzin Adolfa Hitlera w lesie w Wodzisławiu Śl.

Starosta Wodzisławski zgodnie ze swoimi uprawnieniami wynikającymi z przepisów Prawa o stowarzyszeniach pismem z 22 stycznia br. wezwał organizację do złożenia wyjaśnień. Te wpłynęły do Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. 12 lutego.

Po ich przeanalizowaniu przez zespół prawników oraz wcześniejszych konsultacjach z Prokuraturą Okręgową w Gliwicach (która deklaruje włączenie się w postępowanie jako uczestnik ze swoim materiałem dowodowym), Starosta zdecydował o skierowaniu w trybie nadzoru do Sądu Rejonowego w Gliwicach Wydział X Krajowego Rejestru Sądowego wniosku o rozwiązanie organizacji. Uprawnienie takie daje mu art. 28-29 ustawy z 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach.

Powodem takiej decyzji jest m.in. fakt, że w wyjaśnieniach przesłanych przez stowarzyszenie znalazło się potwierdzenie, że członkowie stowarzyszenia brali (jak napisano – prywatnie) udział w opisanych wydarzeniach. Dodatkowo w piśmie brak jest ze strony stowarzyszenia potępienia aktów propagowania neonazizmu z 13 maja 2017 r., ukazanych w materiale telewizyjnym. W tym samym materiale jest też mowa o wznoszeniu toastu na cześć Adolfa Hitlera „(…) za pieniądze podatników”.

Starosta przeprowadził wnikliwe postępowanie wyjaśniające w sprawie i jako organ nadzorujący uznał, iż zachowania propagujące nazizm czy inny system totalitarny nie będą nigdy akceptowane, natomiast do sądu należy ocena, czy zachodzą przesłanki do rozwiązania stowarzyszenia.

Przypomnijmy też, że uchwałę w sprawie przejawów neonazizmu podjęła również Rada Powiatu Wodzisławskiego. Radni na ostatniej sesji (25.01.2018 r.) potępili wszystkie działania i praktyki związane z propagowaniem systemów i ideologii totalitarnych. Dodatkowo przypomnieli trudną historię narodu polskiego z okresu II Wojny Światowej, wyrażając gotowość do zwalczania wszelkich przejawów propagowania i gloryfikacji Adolfa Hitlera. „Ideologie skrajnie nacjonalistyczne są bezpośrednim pogwałceniem zasad wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i wolności (…)” – czytamy w oświadczeniu rady. Działania podjęte przez Zarząd i Radę Powiatu Wodzisławskiego mają być ostrzeżeniem na przyszłość – każde próby wskrzeszania totalitaryzmu piętnowane będą za pomocą wszelkich dostępnych środków prawnych.