Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wizyta „Comeniusa” w radlińskim ZSP - Powiat Wodzisławski

Wizyta „Comeniusa” w radlińskim ZSP

„Zabierz tylko wspomnienia, pozostaw tylko ślady stóp”- odpowiedzialna turystyka w Unii Europejskiej” - to tytuł projektu realizowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radlinie w ramach programu „Uczenie się przez całe życie - Comenius”.

W spotkaniach roboczych, które odbyły się w dniach 20-24 października w Radlinie, wzięli udział nauczyciele oraz uczniowie szkół partnerskich z Turcji, Portugalii, Włoch i Bułgarii.

Podczas wizyty w radlińskiej szkole uczestnicy spotkania omówili projekt i zaprezentowali jego produkty końcowe, a także wzięli udział w zajęciach sportowych. Ponadto, w poniedziałek, 20 października, w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie wystąpił neapolitański pianista i akordeonista Sasa Mendoza, który przybył do Polski razem z grupą partnerów z Włoch.

W trakcie wizyty zagraniczni goście mieli okazję zwiedzić najciekawsze miejsca południowej Polski, m.in. pałac w Pszczynie, Kraków z kopalnią soli w Wieliczce, muzeum w Oświęcimiu, Beskid Śląski oraz pocysterski zespół pałacowo – klasztorny w Rudach. Ponadto młodzież z krajów partnerskich, przebywając w domach swoich kolegów w Polsce, miała możliwość poznania kultury i tradycji naszego kraju.

Kolejna, ostatnia już wizyta projektowa odbędzie się w bułgarskiej miejscowości Nova Mahala w przyszłym roku.

Głównym celem podjętej współpracy jest promowanie zagadnienia odpowiedzialnej turystyki wśród uczniów szkół partnerskich i w ich środowiskach lokalnych oraz wytworzenie wśród młodzieży postawy mającej na celu szanowanie środowiska naturalnego oraz tradycji, kultury i religii odwiedzanych miejsc.
Projekt ma na celu również pogłębienie wiedzy partnerów na temat bogactwa turystycznego ich regionów oraz ukazać pozytywny wpływ odpowiedzialnej turystyki na ich środowiska lokalne.