Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wielkie czytanie w powiecie wodzisławskim - Powiat Wodzisławski

Wielkie czytanie w powiecie wodzisławskim

Ponad 500 osób wzięło udział w akcjach promujących czytelnictwo, jakie w piątek odbyły się w II Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śl. oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. Noblistów Polskich w Rydułtowach w ramach ogólnopolskiej kampanii „Jak nie czytam, jak czytam”. Młodzież z Tischnera nakręciła też czytelniczego flash moba*.

Uczniowie z Wodzisławia Śl. do wspólnego czytania zaprosili m.in. starostę Ireneusza Serwotkę, członkinię zarządu powiatu Danutę Maćkowską, dyrektora Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Janusza Stanka oraz nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Wodzisławiu Śl. Każdy uczestnik akcji, a było ich prawie czterystu, czytał taką książkę, na jaką miał ochotę. Na najmłodszych czytelników czekał też konkurs z udziałem popularnych postaci literackich jak Pippi Langstrumpf czy bohaterowie „Harrego Pottera”.

Dzięki sporemu zainteresowaniu akcja wykroczyła poza szkolne mury i kontynuowana była na wodzisławskim Rynku oraz w Parku Zamkowym. Tam młodzież realizowała reportaż na temat ulubionych książek wodzisławian, a także próbowała nakręcić czytelniczy flash mob, który już wkrótce zostanie opublikowany na internetowej stronie szkoły.

Licealiści ze Skalnej, w sumie około 120 uczniów, wzięli z kolei udział w czytelniczym pikniku. Na jego uczestników czekały – prócz książek – także samodzielnie przygotowane przez uczniów gofry. Młodzież spotkała się również z Hanną Pasterny, pisarką, której żadne przeszkody i ograniczenia własnego ciała nie są w stanie przeszkodzić w zwiedzaniu świata. Tego dnia uczniowie dokonali też wyboru książek, jakie trafią na półki szkolnej biblioteki dzięki środkom pozyskanym w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

Jak podkreśla Ewa Olejniczak, bibliotekarka i organizatorka akcji w II LO, piątkowa inicjatywa spotkała się z dobrym przyjęciem przez uczniów, ponieważ wypożyczone książki tak spodobały się niektórym czytającym, że postanowili je przeczytać do końca!

* Flash mob to niespodziewane, często spontaniczne zgromadzenie się dużej grupy ludzi w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego wydarzenia, zaskakującego dla przechodniów.

Zobacz galerię akcji (foto. nadesłane przez ZSP w Wodzisławiu Śl.)