Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Warsztaty Enter Your Future w Liceum na Skalnej w Rydułtowach - Powiat Wodzisławski

Warsztaty Enter Your Future w Liceum na Skalnej w Rydułtowach

W Liceum Ogólnokształcącym im. Noblistów Polskich w Rydułtowach po raz piąty odbyły się warsztaty kulturowo-językowe narodowego projektu „Enter Your Future” organizacji AIESEC.

Projekt jest organizowany we współpracy z Komitetem Lokalnym AIESEC Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, a patronat nad nim sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Urząd Miasta Katowice oraz Kuratorium Oświaty. Ideą projektu jest szerzenie wiedzy na temat innych krajów, tolerancji, zrozumienia międzykulturowego oraz aktywny rozwój umiejętności językowych młodzieży. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim przez dwóch wolontariuszy z różnych krajów.

W rydułtowskim liceum warsztaty poprowadzili tym razem studenci z Ukrainy i Maroka: Ibrahim i Anastasia. Oprócz możliwości szlifowania języka angielskiego, uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat tych krajów: ich kultury, geografii, historii. Uczestnicy warsztatów mogli zobaczyć jak wygląda marokańskie wesele, co kupuje się na bazarze w Marrakeszu. Ibrahim  wyjaśniał, z czego słynie Casablanka – jego rodzinne miasto. Pokazywał, gdzie w Maroku można uprawiać narciarstwo oraz tłumaczył, że po arabsku Polska to „Bolanda”. Z kolei Anastasia wyjaśniała, że polskie i ukraińskie potrawy to prawie to samo, z wyjątkiem samych nazw, np.: „varenyky” to nasze pierogi, a „holubtsy” – gołąbki. Przekonywała, że język ukraiński jest drugim po włoskim najbardziej melodyjnym językiem na świecie. Przedstawiła uczniom wiele atrakcji turystycznych na Ukrainie, od powszechnie znanych miejsc takich jak Kijów, Lwów, czy Krym, po mniej znane takie jak: Tunel miłości w Rvinie czy Kazantip ze słynnym festiwalem muzyki.

Według mnie takie warsztaty są bardzo przydatne – mówi Zuzia, uczestniczka warsztatów z klasy 1b. – I to nie tylko dla nas licealistów, ale także dla gimnazjalistów, którzy mieli okazję wzięcia w nich udziału. Jest to przede wszystkim odkrywanie nowych obyczajów lub życia, jakie wiodą ludzie w innych krajach. Jednak najlepsze jest właśnie poznawanie ich samych. Możemy wysłuchać, jakie poglądy mają na świat oraz poznawać ich zainteresowania. Ci ludzie próbują łamać negatywne stereotypy na temat ich kraju czy ich samych.