POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 

Strona startowa Aktualności i wydarzenia

Dzisiaj – jeszcze do godz.19.00. Napisz list. Zmień życie. Maraton Pisania Listów Amnesty International w Tischnerze!

Dzisiaj, we wtorek 5 grudnia, społeczność szkolna II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śląskim pomaga więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich, więc każdy może wziąć udział w Maratonie Pisania Listów organizowanym przez Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku wydarzenie odbywa się już po raz siedemnasty! W jego trakcie przez 24 godziny powstają ręcznie pisane listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Zaczęło się w Polsce

Po raz pierwszy Maraton został zorganizowany w Polsce w 2001 roku. Na pomysł akcji wpadli aktywiści i aktywistki warszawskiej grupy lokalnej Amnesty. W następnych latach akcja rozpowszechniała się na inne kraje. W 2016 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 4,6 mln akcji w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie. W Polsce napisaliśmy już 356 645 listy w blisko 800 miejscach w całym kraju.

U nas można pisać w „Tischnerze”

Od kilku lat do akcji aktywnie włącza się II LO im. ks. prof. Józefa Tishnera w Wodzisławiu Śl., które umożliwia napisanie listu nie tylko własnej młodzieży, ale też osobom z zewnątrz. W tym roku można wziąć udział w Maratonie w II Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera przy ulicy Wyszyńskiego 41 dzisiaj od godz. 8:30 w holu głównym szkoły. Społeczność szkoły zaprasza do wspólnego pisania aż do 19:00.

W dzisiejszym pisaniu listów wzięli już udział m.in. starosta Ireneusz Serwotka, członek zarządu powiatu Danuta Maćkowska i radny powiatowy Andrzej Kania. Listy pisali też przedstawiciele powiatowych służb mundurowych.

Więcej informacji (w tym o sylwetkach dysydentów) oraz możliwość napisania listu online na stronie: https://maraton.amnesty.org.pl/