Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski W powiecie wodzisławskim ruszyła kampania informacyjno – promocyjna na temat funduszy dla rolnictwa - Powiat Wodzisławski

W powiecie wodzisławskim ruszyła kampania informacyjno – promocyjna na temat funduszy dla rolnictwa

Około 100 rolników z powiatu wodzisławskiego uczestniczyło w spotkaniu z przedstawicielami instytucji okołorolniczych, które 21 lutego w Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach zorganizowało wodzisławskie biuro powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim.

Spotkanie dotyczyło głównie kampanii przyjmowania wniosków o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) oraz programów rolnośrodowiskowych. Było też jednak okazją do zapoznania się ze zmianami w przepisach emerytalno-rentowych dla rolników ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także z działalnością Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Rynku Rolnego, Powiatowego Lekarza Weterynarii, Śląskiej Izby Rolniczej i innych instytucji.

Otwierając spotkanie starosta Tadeusz Skatuła przypomniał, że choć z rolnictwa w powiecie wodzisławskim utrzymuje się zaledwie ok. 6% ludności, to jednak szacunek do ziemi i chleba był zawsze mocno obecny w  tradycji i kulturze ziemi wodzisławskiej i całego Górnego Śląska. Zwrócił też uwagę, że środki unijne to ogromna szansa, którą trzeba wykorzystać. – Myślę, że nikogo na tej sali nie muszę przekonywać, jak ogromna szansa jest to dla naszego rolnictwa i naszej wsi. Nie ma bowiem chyba w naszym powiecie miejscowości, w której nie zostałaby zrealizowana jakaś unijna inwestycja czy inicjatywa – od kanalizacji przez drogi, po remonty obiektów kulturalnych i sportowych – mówił Tadeusz Skatuła. Podkreślił przy tym, że nie jest to tylko kwestia nadrabiania zaległości cywilizacyjnych, ale też wyzwań przyszłości. – Stoi przed nami wielka szansa i musimy ją wykorzystać po to, aby zmodernizować nasz kraj, nasze rolnictwo, ale też, aby dokonując zmian, zachować to, co w naszej tradycji najlepsze – zdrową, produkowaną naturalnymi metodami żywność. Jest to kwestia odpowiedzialności wobec konsumentów i ich rodzin, ale również element naszej konkurencyjności na światowych rynkach.

Szef śląskiego oddziału ARiMR Stanisław Gmitruk, odnosząc się do słów Tadeusza Skatuły, przypomniał, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 na wsparcie rolnictwa i rozwój wsi zostanie przeznaczone ponad 42 miliardy euro, czyli ponad 3 miliardy euro więcej niż w okresie 2007 – 2013. Przypomniał też, że ciągle jeszcze realizowane są projekty z zakresu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zapowiedział, że właśnie w ramach nowych PROW już wkrótce ruszy program wsparcia dla młodych rolników, w ramach którego będzie można się ubiegać o środki większe niż dotychczas. Na zakończenie spotkania rolnicy mogli zwiedzić Dom Pomocy Społecznej w Gorzycach i poznać warunki, jakie są oferowane jego mieszkańcom.