Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski W PCKU powstaje inkubator drukarek 3D - Powiat Wodzisławski

W PCKU powstaje inkubator drukarek 3D

Nowoczesny inkubator drukarek 3D powstaje w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. To efekt współpracy placówki z Izbą Gospodarczą w Wodzisławiu Śl. oraz z firmą 3DGENCE, liderem w zakresie produkcji drukarek 3D.

Inkubator drukarek to przedsięwzięcie, które umożliwi uczniom i kursantom korzystającym z pracowni Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego zdobycie umiejętności obsługi drukarek 3D, a w przyszłości – także tworzenie własnych urządzeń i elementów. To jednocześnie przykład na to, że wspólne działania w zakresie edukacji i biznesu przynoszą pozytywne efekty w zakresie standardów kształcenia zawodowego.

Inicjatorem wspólnego projektu był Mateusz Sidorowicz, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śl., o którym zrobiło się głośno gdy samodzielnie skonstruował drukarkę 3D. Zbudowanie urządzenia i jego udoskonalenie zajęło mu wtedy prawie dwa miesiące. Poświęcił na to swoje letnie wakacje. – Kosztowało mnie to dużo wysiłku. Można powiedzieć, że pracowałem dziennie po 8 godzin, ale dzięki temu mam drukarkę, która ma dość dobrą jakość, a kosztowała mnie dużo mniej – mówił w 2014 r. młody konstruktor. Zapytany też wówczas o to, czy planuje zbudować kolejną drukarkę zapowiedział… że ją wydrukuje.

Dziś, jako pracownik 3DGENCE – jednej z najbardziej innowacyjnych polskich firm w zakresie przedsięwzięć technologicznych (produkuje m.in. zaawansowane drukarki 3DGence ONE oraz 3DGence PRO) – dotrzymał słowa i postanowił wesprzeć edukacyjny potencjał PCKU, a korzystając z przychylności kierownictwa firmy, zainicjował proces tworzenia Inkubatora drukarek 3D w Wodzisławiu Śl. Dzięki temu do PCKU trafiły już dwa urządzenia, które umożliwią wydrukowanie niezbędnych elementów do złożenia kolejnych drukarek. Tym jednak zajmą się już uczniowie i słuchacze pod nadzorem nauczycieli, którzy zostali specjalnie przeszkoleni w zakresie obsługi urządzenia.

Projekt Inkubatora drukarek 3D w PCKU spodobał się również innej firmie. To „Damatic s.c.” z Turzy Śląskiej. Jej właściciel, Tomasz Krupa, zadeklarował dostarczenie do Centrum wyposażenia niezbędnego do złożenia pięciu drukarek 3D

Warto podkreślić, że tworzony właśnie inkubator to nie pierwszy kontakt Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego z technologią 3D. Tradycje stosowania technik trójwymiarowych w kształceniu w zawodach związanych z branżą mechaniczną, elektryczną i mechatroniczną sięgają roku 2005, kiedy to po raz pierwszy w PCKU zaczęto stosować oprogramowanie modelowania 3D Solid Edge. Wprowadzenie nowoczesnych technologii w proces kształcenia rozwinęło kreatywne myślenie uczniów, którzy – tak jak Mateusz Sidorowicz – w domowym zaciszu tworzyli nowoczesne konstrukcje lub animowali mechanizmy stworzone na platformie 3D Solid Edge. – Niestety w technikach CNC nie było można wykonać wielu potrzebnych elementów, szczególnie tych o skomplikowanych kształtach przestrzennych. Wykorzystanie technik druku 3D pozwoli urzeczywistnić wszystkie dotychczasowe projekty i pomysły – wyjaśnia Michał Weczerek, wicedyrektor PCKU w Wodzisławiu Śląskim.