Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski W „Ekonomiku” odbyło się Forum Przedsiębiorczości - Powiat Wodzisławski

W „Ekonomiku” odbyło się Forum Przedsiębiorczości

„Ekonomik i pracodawcy - wspólne działania dla potrzeb rynku pracy” – pod takim hasłem 28 kwietnia Zespół Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Wodzisławiu Śl. po raz trzeci zorganizował Szkolne Forum Przedsiębiorczości. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu firm na co dzień współpracujących ze szkołą, a także uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele uczelni wyższych, władz powiatu i powiatowych instytucji.

Forum Przedsiębiorczości zorganizowano w celu podsumowania dotychczasowej współpracy Zespołu Szkół Ekonomicznych z prywatnymi pracodawcami, a także w celu poszukiwania sposobów i dróg jej intensyfikacji i udoskonalenia. Z tego m.in. powodu dyrektor ZSE Maria Lach przedstawiła sprawozdanie z realizacji wniosków płynących z dotychczasowych dwóch edycji – Spotykamy się dzisiaj po to, byście nas państwo rozliczyli z tego, o czym była mowa podczas wcześniejszych edycji, a co zdołaliśmy wprowadzić w życie – powiedziała dyrektor do przedsiębiorców reprezentujących różnorodne branże, w których kształci wodzisławski Ekonomik: od księgowości przez hotelarstwo po gastronomię. Korzystając z okazji Maria Lach zwróciła też uwagę, że doświadczenia wodzisławskiego ZSE w zakresie współpracy z pracodawcami znacząco wyprzedziły zalecenia Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. Podziękowała za to zaangażowanym we współpracę firmom, bez których to osiągnięcie nie byłoby możliwe.

O konieczności zacieśnienia współpracy pomiędzy powiatowymi szkołami ponadgimnazjalnymi, pracodawcami oraz uczelniami wyższymi mówił starosta Ireneusz Serwotka, który wraz z przewodniczącym rady powiatu Eugeniuszem Walą wziął udział w forum. Starosta podziękował również lokalnemu biznesowi za to, że aktywnie włącza się w sprawy edukacji zawodowej. Zapewnił też po raz kolejny, że powiatowe szkoły stawiają na innowacyjność.

O swoich doświadczeniach płynących z praktyk odbywanych u pracodawców – zarówno lokalnych, jak i zagranicznych wspominali też sami uczniowie ZSE. Opowiedzieli oni m.in. o tym, czym różni się szkolna teoria od codziennej rzeczywistości w firmach, a także jak wygląda pokonywanie barier językowych i kulturowych w zagranicznych zakładach pracy.

O tym jak wygląda współpraca ze szkołą mówił m.in. Maciej Komorzycki, kierownik pionu pasażerskiego Unity Line, na którego promach uczniowie wodzisławskiego Ekonomika odbywają praktyki. Przyznał on, że ZSE w Wodzisławiu Śl. wśród kilkudziesięciu szkół z całego kraju, z którymi firma na co dzień kooperuje, należy do trójki najlepszych. Dzięki temu przewoźnik bardzo chętnie stale podejmuje nowe inicjatywy rozwijające wzajemną współpracę.

Swoją refleksją na temat kilkuletniej wymiany doświadczeń pomiędzy przedsiębiorstwem a szkołą podzielił się też Dariusz Graczyk, który przyznał, że początki nie były najłatwiejsze, głównie dlatego, że oczekiwania ze strony szkoły dotyczyły jedynie kwestii finansowych. Dziś sytuacja prezentuje się zupełnie odmiennie, a w szkole zrozumiano, że prywatna firma to nie tylko potencjalny sponsor, lecz i know-how oraz doświadczenie warte wykorzystania w pracy dydaktycznej. Równocześnie zaapelował do pracodawców, aby ich oczekiwania wobec szkoły były realistyczne. Żadna bowiem szkoła, nawet najlepsza, nie będzie nigdy w stanie przygotować pracownika wykształconego „na miarę” oczekiwań każdego pracodawcy. Zwrócił przy tym uwagę, że znaczna część procesu kształtowania kompetencji zawodowych pracowników odbywa się nie w szkołach czy na uczelniach wyższych, ale w konkretnych firmach.

Na Forum nie zabrakło również przedstawicieli uczelni wyższych, z którymi szkoła w trakcie spotkania podpisała umowy u współpracy. Chodzi o Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku oraz Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, które wprowadzając współpracę ze szkołą podejmą działania rozszerzające dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb pracodawców.

Bardzo ważnym punktem forum były dyskusje panelowe nauczycieli przedmiotów zawodowych z lokalnymi przedsiębiorcami. Dyskusje odbyły się w grupach branżowych, podczas których poruszono dwie ścieżki tematyczne: strukturę egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie oraz rolę kształcenia praktycznego w przygotowaniu do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Uczestnicy analizowali zadania części praktycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie pod kątem możliwości dostosowania treści kształcenia do potrzeb pracodawców. Nauczyciele i pracodawcy dzielili się swoją wiedzą oraz praktycznymi doświadczeniami, dzięki czemu wypracowane wnioski przyczynią się do wzbogacenia kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Ekonomicznych i dobrego przygotowania młodego człowieka do roli pracownika, który spełni oczekiwania na trudnym rynku pracy.