POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 

Strona startowa Aktualności i wydarzenia, Galeria zdjęć

W dyskusji o smogu nie ma na nich mocnych

Uczniowie wodzisławskiego Tischnera osiągnęli świetny wynik w finale Śląskiej Antysmogowej Ligi Debat Oksfordzkich organizowanej przez Fundację Napraw Sobie Miasto oraz Katowicki Alarm Smogowy. W bitwie na argumenty podczas dyskusji o polityce antysmogowej województwa śląskiego wywalczyli drugie miejsce.

25 października 2017 r. na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach odbył się Finał Śląskiej Antysmogowej Ligi Debat Oksfordzkich. W bitwie na argumenty zmierzyli się przedstawiciele wszystkich subregionów województwa. Debatowali o polityce antysmogowej regionu.

Czteroosobowa drużyna II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim w składzie: Artur Markiel, Dawid Taszarek, Karol Więckowski i Alicja Wdzienczny z sukcesem reprezentowała nasz powiat i cały subregion, zajmując drugie miejsce w finale.

Drużyna wywalczyła profesjonalne maski antysmogowe oraz wizytę studyjną w sejmie RP. Sama też wręczyła organizatorom i ekspertom prezenty. Były nimi… maski antysmogowe wykonane w ramach Regionalnego Konkursu Ekologiczno-Plastycznego MASKA ANTYSMOGOWA organizowanego w II LO w maju.

Śląska Antysmogowa Liga Debat Oksfordzkich to projekt skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego. Propaguje ona dialog jako środek konfrontacji poglądów wokół istotnych dla mieszkańców spraw, rozwija zdolności oratorskie oraz integruje różne środowiska W obecnej edycji wzięło w niej udział 10 czteroosobowych drużyn, które zmierzyły się w 9 dyskusjach o polityce antysmogowej województwa śląskiego.

Celem Ligi jest wspomaganie rozwoju oraz uzdolnień 150 licealistów z województwa śląskiego poprzez działania edukacyjne, z uwzględnieniem polityki antysmogowej województwa śląskiego. Projekt odpowiada na potrzeby zidentyfikowane w uchwale antysmogowej dla województwa śląskiego – mówi Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

Źródło: II LO W-aw Śl. oraz strona internetowa: http://naprawsobiemiasto.eu/blog/2017/09/14/rusza-slaska-antysmogowa-liga-debat-oksfordzkich/

Oprac. WPR