Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Urząd Pracy podsumował projekt - Powiat Wodzisławski

Urząd Pracy podsumował projekt

45 osób znalazło pracę dzięki uczestnictwu w projekcie "Wymaluj swoją przyszłość" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śl.

Podsumowanie projektu odbyło się 27 marca podczas konferencji zorganizowanej przez wodzisławski Urząd Pracy. „Wymaluj swoją przyszłość” to projekt, którego celem była aktywizacja zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Projekt objął wsparciem 151 osób zarejestrowanych w wodzisławskim Urzędzie Pracy. Jak mówi Anna Słowińska – Plewka, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl., 45  osób biorących udział  w projekcie znalazło zatrudnienie, tj. o 10% więcej niż zaplanowano.

Działania projektu skierowano głównie do klientów ośrodków pomocy społecznej (63 osoby) i osób długotrwale bezrobotnych (84 osoby). Pomocą objęto przede wszystkim kobiety (123 osoby), które dominują w grupie osób bezrobotnych i niepracujących. Pierwszy etap projektu polegał na rozmowach doradczych ze wszystkimi beneficjentami projektu, co pozwoliło na dokonanie diagnozy potrzeb beneficjentów oraz określenie ich indywidualnych potrzeb. Doradcy dodatkowo wspierani byli przez psychologa zatrudnionego na potrzeby projektu. Jednak kluczową formą wsparcia dla uczestników projektu była możliwość odbycia stażu, która pozwoliła na zdobycie doświadczenia zawodowego i powrót na rynek pracy.

Podczas konferencji psycholog – Barbara Kowol podsumowała działalność projektu. – Zajęcia dały beneficjentom możliwość przyjrzenia się sobie, odkrywania swoich mocnych i słabych stron, rozpoznawania uczuć, które im towarzyszą i radzenie sobie z nimi. Ćwicząc pozytywne myślenie zwiększali wiarę we własne możliwości – podkreśliła pani psycholog.

Z kolei zaproszony do udziału w konferencji Andrzej Górny z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w swoim wystąpieniu skupił się na tematyce wykluczenia społecznego i strategii walki z marginalizacją.

Kwestie dotyczące zjawiska bezrobocia i jego wpływ na funkcjonowanie rodziny omówiła Danuta Hryniewicz, Dyrektor Poradni Psychologiczno−Pedaogicznej w Raciborzu.

Wartość projektu, który realizowano w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki: Poddziałanie 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym wynosiła  413 589,46 zł.